Emekliye 344 lira aile yardımı

Emekliye 344 lira aile yardımı

Emekliye 344 lira aile yardımı

Tarih :
Emekliye 344 lira aile yardımı

Memura yapılan aile yardımının emeklilere de verilmesi planlanıyor. Tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine her ay 344 lira ödenecek.
Türkiye'deki milyonlarca emekli, promosyon, ikramiye, ek ödeme gibi uygulamalarla maaşlarına ilave gelir elde edebiliyor. Şimdi ise bunlara bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. Hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği, memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesini istiyor.

GÖZLER KPDK TOPLANTISINDA

Bu kapsamda gözler, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. KPDK'da memurlara ve emeklilere yönelik pek çok talep ve konu masaya yatırılacak. Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı. Memur sendikaları da yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” demeye hazırlanıyor. Konu, KPDK'da karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak.

EŞ VE ÇOCUK İÇİN ÖDENİYOR

Aile yardımı talebi hayata geçilirse, emekliler aylık 344 liraya varan ek gelire kavuşacak. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar aylık 278 lira 69 kuruş. Çocuk yardımı tutarı da 0-6 yaş için 65 lira 30 kuruşken, 6 yaş üstü için 32 lira 65 kuruş.

DÖNEMSEL YÜKSELİŞ VAR

Halen eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409 lira 29 kuruş aile yardımı alabiliyor. Ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor. Eğer emeklilere de aile yardımı hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343 lira 99 kuruş ek ödeme alabilecek.

MEMURLARA İKRAMİYE TALEBİ

Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi, en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.

Bu talep kabul edilirse, memurlar 1.240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanı olacak.

Kaynak:Güneş

Kaynak : SGK Rehberi
Benzin ve motorine zam kesinleşti
Günün kahramanı 17 yaşındaki Aykut
Edirne Orta Katı Atık Yönetim Geçici 3 İşçi Alacak
İzmir İznerji Geçici 200 İşçi Alacak
250 bin liraya üç boyutlu çene yapıyoruz
Emine Bulut cinayetini çeken kişi hakkında karar verildi!
Özhaseki: Bin 50 garibanının işine son verdiler
Terme'yi sel böyle vurdu!
İzmir Seferihisar Jeotermal 15 İşçi Alacak
MTA'da TİS imzalandı! İşte yeni zam oranları...

Benzer Haberler