Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Dikkat çeken tazminat kararı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Dikkat çeken tazminat kararı.

Yargıtay milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. İstifa edip çalıştığı kuruma dava açan bir kişi hakkında mahkemenin verdiği kararı bozan Yargıtay, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti..

Tarih :
Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Dikkat çeken tazminat kararı.
İşten atıldığını öne süren işçi, 2. İş Mahkemesi'ne müracaat ederek iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini öne sürdü. Kıdem ve ihbar tazminatları ile bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanmadığını, ödenmeyen bir alacağının da bulunmadığını iddia etti.

Davacının çalışma süresinin bir yılın altında olması sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamayacağına dikkat çeken mahkeme; davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu ispatla yükümlü olan işverenin; bu hususu ispatlayamaması nedeniyle ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

İhbar tazminatının İş Sözleşmesi'ni fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğunun vurgulandığı kararda, "İş Sözleşmesi'ni fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir" denildi.

.

Kaynak : Takvim
MTA'da TİS imzalandı! İşte yeni zam oranları...
Özhaseki: Bin 50 garibanının işine son verdiler
Bir ilk! Uzayda suç işlemekle suçlanıyor
Ordu Fatbel 2 İşçi Alacak
Dünyanın en uzun ikinci mağarasını sel vurdu
2019 TİS ilk toplantısı başladı
Ünlü oyuncuya 8 ay ömür biçildi!
4 aylık yağış 1 gecede yağdı!

Benzer Haberler