Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona 4 başlıkta Meclis'e soru önergesi verildi

Kadro alan taşerona 4 başlıkta Meclis'e soru önergesi verildi

Kadro alan taşerona 4 başlıkta Meclis'e soru önergesi verildi

Kadro alan taşerona 4 başlıkta Meclis'e soru önergesi verildi

Tarih :
Kadro alan taşerona 4 başlıkta Meclis'e soru önergesi verildi

Kadro alan taşerona Meclis'te önemli soru önergesi

Taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin başta maaş ve özlük hakları ile ilgili yaşadıkları kayıplar konusunda tartışmalar son bulmuyor. 2020 yılına kadar yüzde 4+4 zam alacak olan ve enflasyon farkıda bulunmayan 4/D'li sürekli işçiler kamuda en düşük ücreti alarak çalışanlar olarak geçiyorlar.

TİS'DE HENÜZ İLERLEME YOK

Kamu işçilerine verilen haklardan faydalanmak ve mesai arkadaşları ile aynı haklara sahip olmak isteyen işçilerin bu yıl yapılan Kamu İşçileri TİS protokolüne kendilerinin de dahil edilmesi talebinde ise herhangi bir gelişme yaşanmadı.

İzmir Milletvekili Murat Bakan taşerondan kadroya geçen işçilerin yaşadığı mağduriyetleri anlatarak çözüm getirilmesi talebi ile TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Milletvekili Bakan'ın soru önergesinde;

Yol ve yemek ücretlerindeki farklılıklara da değinilen önergede aynı işi yapan mesai arkadaşlarından aynı yemek için 2 katı ödeme yaptıkları belirtildi.

Kıyafet ücreti kadrolu ve 4B'li çalışanlara verilirken taşerondan kadroya geçenlere verilmediği ifade edilerek yeni bir düzenleme yapılarak gündeme alınıp alınmayacağı soruldu.

KAMU İŞÇİSİ VE BELEDİYE İŞÇİSİ YERİNDE 4/D'Lİ VE BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLİĞİ VERİLDİ

Taşeron şirketlerden kamu kurumları bünyesine 4/D'li işçi olarak geçen işçiler gerek kamu işçiliği, belediye şirketlerinde belediye işçisi kadrosu ve maaş ile özlük haklarında farklı kayıplar yaşıyorlar.

ÖZLÜK HAKLARI DÜZENLEMESİ

Kadroya geçen işçilerin özlük haklaırnda iyileştirme olup olmadığı, bu konuda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı da sorulan önergede yanıtı TBMM'de çalışan sürekli işçiler için TBMM BaşkanI Mustafa Şentop tarafından verilecek.

Milletvekili Murat Bakan 'ın verdiği soru önergesi şöyle:

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu Yayına Girdi!

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi.

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler