Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona şok! Maaşlar düşüyor

Kadro alan taşerona şok! Maaşlar düşüyor

Kadro alan taşerona şok! Maaşlar düşüyor

Taşeronda vergi dilimi ile maaşlar düşecek!

Tarih :
Kadro alan taşerona şok! Maaşlar düşüyor

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen işçiler aldıkları ek ödemelerle (ilave tediye,toplu sözleşme ikramiyesi ve eğitim,çocuk yardımı v.b sosyal haklar) vergi dilimine erken girecekler.

Taşeronlara ödenecek olan bu ödemelerin bazılarından gelir vergisi kesilmediği halde bazı ödemelerden ise gelir vergisi kesilmekte ve ilgili tutarlar ilgililerin gelir matrahına eklenmektedir.Bu nedenle gelir vergisi matrahına eklenen ödemeler nedeniyle işçiler 2019 yılında bir üst vergi dilimi olan %20 lik dilime daha erken girecektir.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

Kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçiler gelirleri toplamda 18.000 TL'yi aştığı zaman bir üst vergi dilimi olan %20'lik vergi dilimi kesintisine girecekler. Bu da Temmuz ayında aldıkları yüzde 4'lük zam oranının erimesi anlamına gelecek.

AĞUSTOS YA DA EYLÜL AYLARI

Asgari ücretin 2.558 TL olarak açıklanması sonrasında gözler vergi dilimindeki artışlara çevrilmişti. Buna göre asgari ücretli bir kişinin vergi matrahı 2.174,30 TL dir. YHK TİS hükümlerine göre bu orana yüzde 4'lük toplu iş sözleşmesi zammı eklendi ve yaklaşık rakam 2.200 TL oldu. Bu matrah nedeniyle kadroya geçen ve en düşük ücreti alan işçiler Ağustos veya Eylül aylarından itibaren % 20 lik vergi dilimine girecekler.

Temmuz ayı zammı vergi dilimine gidecek

Taşerondan kadroya geçen işçilerin Temmuz ayında almış oldukları %4'lük zamlar vergi dilimine gidecek ve maaşlarda düşüş olacaktır. Burada herkesin aldığı maaş oranına göre değişeceği için bazı çalışanların daha erken üst vergi dilimine girmesi söz konusu olacaktı.

TEMMUZ ZAMMI % 4, GELİR VERGİSİ % 5 ARTACAK

Yani bir işçinin aldığı ücret toplamda (2019 yılı içerisinde) 18.000 TL'yi geçtiği anda bir üst vergi dilimi olan % 20'lik vergi dilimine girecekler. Gelir vergisi %5 artacak olan işçilerin Temmuz zamları ise %4 oldu.

Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 2019 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

TOPLAM ÜCRET VERGİ KESİNTİSİ FAZLASI
18.000 TL'ye kadar % 15 -
40.000 TL'nin 18.000 TL'si için 2.700 TL fazlası % 20
98.000 TL'nin 40.000 TL'si için

7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL),

fazlası % 27
98.000 TL'den fazlasının 98.000 TL'si için

22.760 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'den fazlasının 148.000 TL'si için 36.260 TL)

fazlası % 35

KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL EDİLSİN

Taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçiler için bu yıl heyecanla beklenen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden ise henüz bir ses yok. Hükümet kamu işçileri için yıllık yüzde 5+4 şeklinde zam teklif etmiş ve Türk-İş bu zam oranını kabul edilemez bularak masayı terk etmişti. Ergün Atalay ayrıca bir davet olmaz ise kendilerinin tekrar Bakanlığa gitmeyeceklerini açıklamıştı.

MASADA KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİLER DE VARDI

TİS görüşmelerinde masada kadro alan işçiler, belediye şirket işçileri, kadro bekleyen taşeron işçiler de gündeme getirilmiş ve Türk-İş ve Hak-İş'in Bakanlığa sundukları tekliflerde farklı çözüm önerileri sıralanmıştı. Bu konulara ilişkin ise herhangi bir gelişme henüz yaşanmadı.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu Yayına Girdi!

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi.

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler