Anasayfa » Taşeron » Taşeronda belediye ve 4/D kadrosu iki basit çözüm istiyor!

Taşeronda belediye ve 4/D kadrosu iki basit çözüm istiyor!

Taşeronda belediye ve 4/D kadrosu iki basit çözüm istiyor!

Taşeronda belediye ve 4/D kadrosu iki basit çözüm istiyor!

Tarih :
Taşeronda belediye ve 4/D kadrosu iki basit çözüm istiyor!

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliği ve Genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler mali ve özlük hakları yönüyle emsal iş arkadaşlarından birçok yönü ile kayıp yaşıyorlar.

Başta belediye şirket işçilerinin yaşadığı ve alamadıkları ilave tediye olmak üzere genel idarelerdeki işçilerde enflasyon kaybı ve mali haklarda kamu işçilerinden bir çok yönü ile geride bulunuyorlar.

YAKLAŞAN TEHLİKE: MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETE DÜŞÜYOR

Kadroya alınan işçileri için bu yıl yapılan zamlarda ortaya çıkan tehlike ise maaşların asgari ücret düzeyine düşmesi oldu. Geçen yıl Aralık ayında asgari ücret alan bir işçinin maaşı yüzde 26 artırılırken, asgari ücretin yüzde fazlarsı ile çalışan örneğin 2000 TL alan işçinin maaşı sadece yüzde 4 artırıldı. 1603 TL alan asgari ücretli bir işçinin maaşı yaklaşık 2100 TL'ye çıkarılırken yani yüzde 26 + yüzde 4 artış yapılırken 2000 TL alan bir işçi yüzde 4 zam ile yaklaşık 2100 TL'ye çıkıyor.

Yani yaklaşan tehlike kadroya geçirilen işçiler için şayet bir düzenleme yapılmaz ve YHK hükümleri bir kaç yıl daha devam ederse tüm işçilerin maaşları asgari ücret düzeyine yaklaşacak.

56 TL'LİK ŞAŞIRTAN BAYRAM HARÇLIĞI

İşçilerin ikramiye ve Bayram harçlıkları ise ikaramiye ve ücret ödeme kavramlarından çok uzak. İşçilerin bayram harçlıkları 75 tl brüt nette 56 lira gibi bir rakam yapıyor.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE

İşçilere Ekim ve Nisan aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.

GENEL İDAREDE KADROYA GEÇEN 4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLER

İşçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödeniyor.

BAYRAM HARÇLIĞI

İşçilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir hafta önce 75,00(yetmişbeş)'er TL. bayram harçlığı veriliyor. Bu ödeme brüt olup vergi kesintisine tabi.

ÜCRET SORUNLARI ÇÖZÜLMEDİ

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosu ve belediye şirket işçiliğine geçen işçilerin başta enflason kaybı olmak üzere sosyal ve mali haklarında sendikalar ve işçilerin taleplerine rağmen henüz bir ilerleme olmadı.

İKİ BASİT ÇÖZÜM

Çözüm karmaşık ve uzak değil esasında. İşçilerin ana talepleri bir çok sorunu ortadan kaldırıyor.

BELEDİYELERE BELEDİYE İŞÇİLİĞİ KADROSU

Belediye şirketlerine geçen işçiler şirket işçiliği yerine Belediye kadrosunda Belediye işçisi kadrosuna geçmesi ile tüm sorunlar çözülmüş oluyor. Belediyedeki işçi hangi haklara ve sözleşmelere tabi ise şirket işçiliği kadrosuna geçen işçilerde o haklara tabi olacaklar. Böylelikle şirket işçiliği diye bir olgu ortadan kalkmış olacak.

GENEL İDARELERE KAMU İŞÇİSİ TİS'İ

Genel İdarlerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için ise çözüm önerisi zaten Türk-İş ve Hak-İş tarafından dile getirildi. Taşeron şirketlerden Genel İdarelerde kadroya alınan işçiler YHK toplu iş sözleşmesi yerine kamu işçilerinin tabi olduğu Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden faydalandırılmaları ile bir çok sorun ortadan kalkıyor. Maaş zamları, sosyal haklar vb. kamu işçilerinin TİS hükümlerinde belirlenen şartlardan fayadalandırılmaları ile son bulmuş oluyor.

KADRO ALAMAYAN TAŞERON İŞÇİLER

Çeşitli nedenlerle Kit'ler, şoförler, hastane çalışanları, teknik hizmet çalışanları, karayolları, bilgi işlem çalışanları vb. sayıları yüzbini geçen ve birçoğunun % 70 engeline takılan işçiler içinde söz verilen kadrodan faydalandırılmaları talep ediliyor. Kit'ler için bir ara bir düzenleme yapılmış fakat kadro konusunda bir ilerleme olmamıştı.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu Yayına Girdi!

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi.

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler