Anasayfa » Medya Haberleri » Merkez Bankası İstanbul'a mı taşınıyor?

Merkez Bankası İstanbul'a mı taşınıyor?

Merkez Bankası İstanbul'a mı taşınıyor?

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı iddiasını Meclis gündemine getirdi.

Tarih :
Merkez Bankası İstanbul'a mı taşınıyor?
Merkez Bankası’nı itfaiye aracına benzeten Yılmaz, “İtfaiyenin hortumunu bağlayacağı kuyusu Türkiye Cumhuriyeti Hazines'idir, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da orada olmalıdır” dedi

Gazeteduvar'da yer alan habere göre, Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda, 11’inci Kalkınma Planı üzerinde yaptığı konuşmada, kendisini arayan bazı kişilerin, “Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesinin sebeplerinden bir tanesi de Merkez Bankası’nı tekrar İstanbul’a taşımak için ortam oluşturmak” şeklinde duyumları aktarıp bunun doğruluğunu sorduklarını anlattı. “Bu duyumlar nereden çıkıyor?” diye soran Yılmaz, doğru ise bunun ekonomi üzerinde etkilerinin düşünülmesini istedi.

“Ülkeyi yönetmek üzere milletten yetki almış bir siyasi kadronun ülkenin herhangi bir kurumunu ülkenin herhangi bir yerinde konuşlandırma hakkı vardır, buna hiç kimsenin itirazı olmaz. Ama bu hakkı kullanmanın da bir ekonomik sonucu var” diyen Yılmaz, şunları söyledi:“Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıyabilirsiniz. Merkez Bankası herhangi bir kuruluş değildir, Merkez Bankası bir itfaiye aracıdır; bir finansal istikrarsızlık ortaya çıktığında, bir bankacılık sorunu ortaya çıktığında yangın söndürme aracıdır. Yangını söndürmek için suya ihtiyacınız var. İtfaiyenin hortumunu bağlayacağı kuyusu Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’dir, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi neredeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da orada olmalıdır, kaldı ki bunu yapabilmeniz için de mevcut yasanın 1’inci maddesini değiştirmeniz gerekiyor. Orada diyor ki: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın idare merkezi Ankara’dır.”

Kaynak : Milli Gazete
Engelli memurun sınav başarısı
Feyzioğlu: Yargı Reformu Türkiye'nin önünü açacak
Çukurca'da İHA alarmı
Emeklilik hesabı, borçlanma ve toplu ödemelerde dikkat!
4,8 milyon avroluk soygunun firarisi yakalandı
Uzmanlar uyarıyor! “İhmal” ederseniz kansere davetiye çıkartırsınız!..
İŞKUR en az ilköğretim mezunu güvenlik görevlisi alacak!.
Kabinedeki 2 bakan tatil için Trabzon'u seçti
Araç sahipleri dikkat!Bir zam daha geliyor...

Benzer Haberler