Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona bayram ikramiyesi şoku! 56 TL

Kadro alan taşerona bayram ikramiyesi şoku! 56 TL

Kadro alan taşerona bayram ikramiyesi şoku! 56 TL

Kadro alan taşerona Bayram öncesi 56 TL ikramiye şoku!

Tarih :
Kadro alan taşerona bayram ikramiyesi şoku! 56 TL

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliği ve Genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler başta enflasyon kaybı olmak üzere mali ve sosyal haklarda kayıplar yaşadılar.

11 Ağustos'da Kurban Bayramı başlıyor. Belediye şirket işçiliği ve 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre Bayaram öncesi halk dilinde ikramiye olarak geçen fakat esasen 'Bayram Yardımı' başlığında yer alan ödeme alıyorlar.

Bakanlığın sözleşme hükümlerinde yer alan madde aynen şöyle;

"B-BAYRAM YARDIMI:
İşçilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir hafta önce 75,00(yetmişbeş)'er TL. bayram harçlığı verilir
."

Bu rakam brüt rakam olduğundan vergi kesintileri sonrası ele geçen rakam yaklaşık 53 TL oluyor. Vergi dilimi değişikliklerine göre de bu rakam değişmektedir.

DİKKAT ÇEKEN NOKTA

Burada dikkat çeken nokta sözleşme hükümlerinde yer alan madde başlığında 'Bayram Yardımı' denilirken madde içeriğinde 'bayram harçlığı' şeklinde geçmiştir.

HAKLI TALEPLERİNİN KANITI

Çalışan bir işçiye yapılacak 'Bayram Yardımı' brütte 75 lira nette ise 53-56 TL gibi bir rakam olaması ise işçilerin kamu işçileri TİS hükümlerine kendilerinin de dahil edilmesi talebinin ne kadar yerinde olduğunun bir kanıtı olarak duruyor.

Daha önce de kadroya geçen işçilerin 53 liralık halk diliyle ikramiyeleri fakat gerçekte bayram harçlığı olan bu ödemeler espiri konusu olmuş paylaşımlarında; "Bayram ikramiyesi yattı, Harca harca bitmez" diyen işçiler esasında mali ve özlük hakları yönüyle bir çok sorunlarına çözüm getirilmesini talep etmişlerdi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE İKRAMİYE

YHK toplu iş sözleşemesi hükümlerine göre düzenlenmiş olan mali ve sosyal haklarında Genel İdarelerde kadroya geçen 4/D'li sürekli işçilere bu ay ve önümüzdeki ay iki ödeme yapılacak. Yıllık 10 gün üzerinden verilen ikramiyeler 2 eşit taksitte ödeniyor. Belediye şirket işçileri ve 4/D li sürekli işçiler yılda iki defa 5x2=10 olmak üzere ikramiye alıyorlar.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE

İşçilere Ekim ve Nisan aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.

GENEL İDAREDE KADROYA GEÇEN 4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLER

İşçilere Ocak ve Temmuz aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödeniyor.

İKİ BASİT ÇÖZÜM

Çözüm karmaşık ve uzak değil esasında. İşçilerin ana talepleri bir çok sorunu ortadan kaldırıyor.

BELEDİYELERE BELEDİYE İŞÇİLİĞİ KADROSU

Belediye şirketlerine geçen işçiler şirket işçiliği yerine Belediye kadrosunda Belediye işçisi kadrosuna geçmesi ile tüm sorunlar çözülmüş oluyor. Belediyedeki işçi hangi haklara ve sözleşmelere tabi ise şirket işçiliği kadrosuna geçen işçilerde o haklara tabi olacaklar. Böylelikle şirket işçiliği diye bir olgu ortadan kalkmış olacak.

GENEL İDARELERE KAMU İŞÇİSİ TİS'İ

Genel İdarlerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için ise çözüm önerisi zaten Türk-İş ve Hak-İş tarafından dile getirildi. Taşeron şirketlerden Genel İdarelerde kadroya alınan işçiler YHK toplu iş sözleşmesi yerine kamu işçilerinin tabi olduğu Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden faydalandırılmaları ile bir çok sorun ortadan kalkıyor. Maaş zamları, sosyal haklar vb. kamu işçilerinin TİS hükümlerinde belirlenen şartlardan fayadalandırılmaları ile son bulmuş oluyor.

KADRO ALAMAYAN TAŞERON İŞÇİLER

Çeşitli nedenlerle Kit'ler, şoförler, hastane çalışanları, teknik hizmet çalışanları, karayolları, bilgi işlem çalışanları vb. sayıları yüzbini geçen ve birçoğunun % 70 engeline takılan işçiler içinde söz verilen kadrodan faydalandırılmaları talep ediliyor. Kit'ler için bir ara bir düzenleme yapılmış fakat kadro konusunda bir ilerleme olmamıştı.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu Yayına Girdi!

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi.

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler