Anasayfa » Medya Haberleri » ‘Direnenler’ kazandı

‘Direnenler’ kazandı

‘Direnenler’ kazandı

‘Direnenler’ kazandı

Tarih :
‘Direnenler’ kazandı

Cumhuriyet’in ‘Direnenler’ yazı dizisi ile duyurduğu Eskişehir Tüvtürk/Reysaş Taşıt Muayene İstasyonlarında Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten atılan 24 işçiden, 3'ü işe iade davasını kazandılar.

Eskişehir Tüvtürk/Reysaş Taşıt Muayene İstasyonlarında çalışan ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atılan 24 işçi 240 gündür direnişlerini sürdürüyor. 24 işçinin açtığı işe iade davası işçiler lehine sonuçlandı. 24 işçiden 3 işçinin işe iade davası Eskişehir Adliyesi’nde görüldü. Görülen davada 3 işçi iade davasını ve tazminat hakkını kazandı.

Haklarını da alacaklar

Eskişehir 1. İş Mahkemesi, davalı işveren tarafından yapılan feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine, davacı işçinin işe iadesi içinde başvurması halinde hak kazanılacak olan ve kararın kesinleşmesine kadar en çok 4 aylık ücret ve hakların brüt ücreti olan 17 bin 720 TL’nin davacı işçiye ödenmesi gerektiği yönünde karar aldı. Ayrıca mahkeme, davacı işçinin işe iadesi için başvuru ve işverenin işe başlatmaması şartına bağlı olmaksızın davalıların sorumlu oldukları tazminat miktarının takdiren davacı işçinin 1 yıllık brüt ücreti olan 37 bin 296 TL olarak belirlenmesine karar verdi.

Tüvtürk/Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ’de çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları nedeniyle Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmuş ancak işverenin yoğun baskısıyla karşılaşmıştı. Reysaş İşvereni işçileri tek tek odasına çağırarak sendikadan istifa etmelerini ve e-devlet şifrelerini vermelerini istemişti. İşverenin baskılarına karşı çıkan 24 işçi işten atılmıştı. İşçiler 240 gün süredir Tüvtürk/Reysaş Taşıt Muayene İstasyonu önünde ve nöbet tutmuştu. Cumhuriyet, ‘Direnenler’ yazı dizisinin 2. gününde 25 Aralık 2018’de işçilerin durumunu, direnişini Ataol Behramoğlu ve Hilal Köse’nin kaleminden okuyucuya duyurmuştu.

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler