Anasayfa » Medya Haberleri » Röntgen ile kanser riski arasında bağ tespit edildi

Röntgen ile kanser riski arasında bağ tespit edildi

Röntgen ile kanser riski arasında bağ tespit edildi

Röntgen ile kanser riski arasında bağ tespit edildi

Tarih :
Röntgen ile kanser riski arasında bağ tespit edildi

İngiliz bilim insanları, bugüne kadar güvenli olduğu düşünülen bilgisayarlı tomografinin 3 seansına eşdeğer küçük radyasyon dozlarının bile P53 gen mutasyonlarına sahip hücrelerin sayısını arttırdığını ortaya çıkardı.

MedicalXpress sitesindeki habere göre İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, güvenli radyasyon seviyelerinin, yüksek kanser riski ile ilişkili P53 gen mutasyonlarına sahip hücrelerin sayısını artırdığını öğrendi.

Bilim insanları ayrıca, röntgen öncesi içilen antioksidanların, sağlıklı hücrelere, P53 geni “bozuk” hücrelere karşı başarıyla mücadele etmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Ancak bu terapinin, sağlıklı hücrelere zarar verebileceği ve hatalı hücrelerin çoğalmasına katkıda bulunabileceğine inanılıyor.
Cambridge Üniversitesi Profesörü Phil Jones, bilgisayarlı tomografi ve röntgen risklerinin tam araştırılmadığını, söz konusu çalışmanın düşük doz radyasyonun etkilerini ve taşıyabileceği riskleri daha iyi anlamaya yardımcı olduğunu söyledi.

Tüm insanların vücudunda kansere dönüşebilen mutant hücreler var. P53 de bu mutasyonlardan biri. Sayıları yaşla birlikte artar, ama aralarında çok azı kanser hücrelerine dönüşüyor.

Kaynak : Cumhuriyet
Kamuda 'isyan ettiren' etik ihlalleri! İşte 15 örnek olay...
Bulanık suların delil avcıları 'kurbağa adamlar'
Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır
İŞKUR en az ilköğretim mezunu güvenlik görevlisi alacak!.
ÜTS: Dünyada tek, dolandırıcılara göz açtırmıyor
4,8 milyon avroluk soygunun firarisi yakalandı
Engelli memurun sınav başarısı
İstanbul'dan köyüne dönen genç girişimci şimdi paraya para demiyor

Benzer Haberler