Anasayfa » Medya Haberleri » Kıdem tazminatı BES’e entegre edilecek

Kıdem tazminatı BES’e entegre edilecek

Kıdem tazminatı BES’e entegre edilecek

Kıdem tazminatı BES’e entegre edilecek

Tarih :
Kıdem tazminatı BES’e entegre edilecek
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı Meclis’ten geçti…

İşçi sendikaları ve hükümet arasında tartışmaların ana odağı olan kıdem tazminatının fona aktarılması, 11’inci Kalkınma Planı dahilinde Meclis’ten geçti. Şimdi tüm gözler ise planda yer alan bu hedef ile ilgili sürecin nasıl işleyeceğine çevrildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan ‘11’inci Kalkınma Planı’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti. Kalkınma planı içinde en çok dikkat çeken ise milyonlarca işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile entegre edilmesi maddesi oldu.

İŞÇİ CEPHESİ KARŞI ÇIKMIŞTI

Plan gereği bireysel hesaplara dayalı olarak kurulacağı belirtilen kıdem tazminatı fonuna işçi sendikalarından büyük tepkiler gelmişti. Kıdem tazminatını kırmızıçizgileri olarak niteleyen işçi sendikaları, kıdem tazminatının fona aktarılmasının işçilerin pek çok hak kaybı yaşayacağını dile getirmişti. İşçilerin en temel hakkı olan kıdem tazminatının bir anlamda işçi için iş güvencesi olduğunu da ifade eden işçi sendikaları, fonun işçi haklarına yeni saldırılara yol açacağına dikkat çekmişti.

HÜKÜMET “İŞÇİLER KAYIP YAŞAMAYACAK” DİYOR

Hükümet kanadı ise kıdem tazminatının fona devredilmesinin tartışmalarının başladığı günden bu yana fonun devlet güvencesi altına alınacağını ve böylece işçilerin hak kayıpları yaşamasının önüne geçileceğini ifade etmişti. Hatta hükümet, kıdem tazminatının BES ile entegrasyonunun sağlanması ile işçilerin ikinci bir emeklilik imkânına da kavuşacağı yönünde de açıklamalarda bulunmuştu.

SÜRECİN NASIL İŞLEYECEĞİ MERAK EDİLİYOR


Şimdi tüm gözler bu tartışmaların gölgesinde Meclis’ten kabul alan 11’inci Kalkınma Planı içinde bulunan kıdem tazminatının BES’e entegre hedefinin önümüzdeki süreçte nasıl işleyeceği ve işçileri nasıl etkileyeceğine çevrildi

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler