Anasayfa » Medya Haberleri » Hükümetin kamu işçisine yapacağı yeni zam teklifi

Hükümetin kamu işçisine yapacağı yeni zam teklifi

Hükümetin kamu işçisine yapacağı yeni zam teklifi

Kulislerde hükümetin bu hafta Kamu işçisine yeni zam teklifi yapacağı konuşuluyor. Bu teklifin 2019'un ilk altı ay için yüzde 7, ikinci 6 ay için de yüzde 5 olması bekleniyor.

Tarih :
Hükümetin kamu işçisine yapacağı yeni zam teklifi
Kamu işçileri için toplu sözleşmelerde temmuz ayı sonuna gelinmesine karşın bir anlaşma sağlanamadı. Önümüzdeki hafta da yeni bir teklif olmazsa ağustos ayında ilk kez iki toplu sözleşme masası birden kurulacak ve hem işçilerle, hem de memurlarla zam pazarlığı yapılacak.

Türk iş, yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmeler için ilk teklifini geçtiğimiz haftalarda iletmişti.

Türk-İş'in teklifi, "seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon arti 3 puan refah payını" içermişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, karşı tekliflerinin "2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam olarak Türk-İş'e iletmişti.


Türkİş Başkanı Ergün Atalay "3500 TL'den az alanlar için 60 TL zam teklif edildi. Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok" açıklamasını yapmıştı.

Hükümet bu hafta yeni teklif vermesi bekleniyor.

Bu tekllifin yüzde 7 artı yüzde 5 gibi bir oran olacağı ifade ediliyor. Kulislerde seyyanen zam oranının ise, 120 TL'ye kadar çıkarılabileceği konuşuluyor.

1 Ağustos'ta ise yasa gereği, memurlarla da zam pazarlığı başlayacak. Bir hafta içinde kamu işçileriyle bir toplu sözleşme anlaşması olmazsa, bu kez Ağustos ayında hem işçiler, hem de memurlar için iki ayrı masada görüşmeler sürecek.

Kaynak : SGK Rehberi
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren tazminat kararı
Arınç: Davutoğlu'nun Ak Parti'ye rakip olması uygun değil
Basın Konseyi Yüksek Kurulundan Turan ve Atilla'ya kınama
Konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son 15 gün
Bakan Pekcan duyurdu: ''Tek tıkla'' destek alacaklar
3. kattan düşen öğretmen ağır yaralandı
Google, Türkiye'yi çekilmekle tehdit etti
70 liralık masraftan kaçarken otomobilin motorundan olmayın
Sahibinden 'kelepir' ada

Benzer Haberler