Anasayfa » Medya Haberleri » KESK toplu sözleşme için zam talebini açıkladı

KESK toplu sözleşme için zam talebini açıkladı

KESK toplu sözleşme için zam talebini açıkladı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, kamu çalışanlarının ücretlerine 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı talep etti.

Tarih :
KESK toplu sözleşme için zam talebini açıkladı
>Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sunacağı teklifi hazırladı. KESK, 2020 yılı için toplam yüzde 38 artış talebinde bulundu.
KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Ankara'da bir otelde düzenlenen basın toplantısında, konfederasyonun TİS taleplerini açıkladı.
Gezen, hazırlanan teklifte, yoksulluk sınırındaki artış oranının maaş artışında temel alınmasını istediklerini belirtti.
TALEP EN DÜŞÜK 4 BİN 222 LİRA

En düşük memur maaşının Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 4 bin 222 liraya çıkarılmasını istediklerini belirten Gezen, eş yardımının 478 liraya çıkarılmasını ve her bir çocuk için 500 lira ödenmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Tüm kamu çalışanları için yıllık 2 bin lira yakacak yardımı talebinde bulunduklarını belirten Gezen, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istediklerini kaydetti.
Gezen, sahibi kamu çalışanları olan teklifi, yarın Devlet Personel Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.
KESK'in teklifinde ayrıca tüm kamu personeline Türkiye genelinde toplu ulaşım araçlarında geçerli aylık abonman kartı verilmesi, yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye ödenmesi, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, zorunlu BES kesintisinin kaldırılması, kadın çalışanların 20, erkek çalışanların 25 hizmet yılını tamamladıklarında talep etmeleri halinde emekliliğe hak kazanması maddeleri yer alıyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı
MHP lideri Bahçeli'den kayyum açıklaması
Türk Eczacılar Birliği'ne soruşturma açıldı
Çağın kabus gibi hastalığı: Panik atak
Bakanlıktan memur zammı açıklaması!
Kadınlar için emeklilik yaşı kaç?
Son dakika: Kamil Koç satıldı
Altın alacaklar dikkat!
O tarihte memur olan engelliden, emekli olurken yeniden belge istenir mi?
Memura zamda kritik soru: Geceyarısı görüşmenin anlamı nedir?

Benzer Haberler