Anasayfa » Medya Haberleri » Bakan'dan arkeolog ve sanat tarihçisi alımı açıklaması

Bakan'dan arkeolog ve sanat tarihçisi alımı açıklaması

Bakan'dan arkeolog ve sanat tarihçisi alımı açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kazı yerlerindeki çalışma sürelerini artırarak, arkeolog ve sanat tarihçisi istihdam ettiklerini belirtti.

Tarih :
Bakan'dan arkeolog ve sanat tarihçisi alımı açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV'de katıldığı programda, arkeolog ve sanat tarihçisi istihdamına dair açıklamalarda bulundu.
Türkiye çapında, 153 kazı çalışmasının bulunduğunu, bunun 31'inin yabancı kazı başkanlıklarınca, 122'sinin ise yerli kazı başkanlıklarınca yürütüldüğünü belirten Ersoy "Geçen yıl bir karar aldık ve yerli kazı başkanlıklarına bildirdik. 45- 60 gün olan çalışma süresini 12 aya çıkarın ve her kazı yerine en az 5 arkeolog, 2 sanat tarihçisi ve ihtiyaca göre işçi alın dedi. Size gerekli desteği sunacağız dedik. Geçen yıl 20 yerli kazı başkanlığının talebini kabul ettik. Bu yıl 40 yerli kazı başkanlığının daha talebini uygun gördük. Gelecek yıl bu sayısı 122'ye çıkaracağız" dedi.
Bakan Ersoy, çalışma süresinin artırılmasıyla birlikte, 600 civarında arkeolog, 250 civarında da sanat tarihçisi istihdam edileceğini vurguladı.
Bakan Ersoy ayrıca dün, arkeolog ve sanat tarihçileriyle yaptığı görüşme bağlamında, yerli kazı başkanlıklarında öğrencilerin değil, mezun kişilerin istihdam edileceğini ifade etti. Hali hazırdaki uygulamada, akademisyenler öğrencileriyle birlikte kazı işlemlerini yürütüyordu.

Kaynak : Memurlar.Net

Benzer Haberler