Anasayfa » Gündem » Bu ülkede kadınlar başlık parası ödüyor!

Bu ülkede kadınlar başlık parası ödüyor!

Bu ülkede kadınlar başlık parası ödüyor!

Tarih :
Bu ülkede kadınlar başlık parası ödüyor!
Birinin tutması için arkaya doğru çiçek buketi atmak, beyaz ya da mavi bir gelinlik giymek gibi dünyanın birçok yerinde kültürlerin kendine has evlenme gelenekleri vardır. Bazıları Türk geleneklerine yakınlık taşırken bazıları da oldukça şaşırtıcıdır. Örneğin, Kongo'da çiftlerin düğün günlerinde gülümsemeleri yasaktır. Ya da Moğolistan'da nişanlı çiftlerin evlenmelerine izin verilmeden önce sağlıklı bir karaciğer bulmak için bir tavuğu öldürmesi ve kasaba götürerek ciğerini söktürmesi gerekir. Fakat bunlar görünüşte farklı kültürler olsa da hepsinin kaynağında bir şey vardır: Sevgi. Bu sayılanlar ilginç geleneklerden sadece bir kaçı. Ancak öyle bir ülke var ki, kadınlar evlenmek için başlık parası ödüyorlar!

Bireyler için oldukça önemli bir konu olan evlilik, kimi ülkelerde gerek yönetim kanadından gerekse toplumdan destek görürken kimisinde ise çeşitli sebeplerden ötürü benimsenmemektedir. Evlilik aklınızda tuhaf gelenekler ve ritüeller düşüncesi doğurduysa, işte sizi biraz daha şaşırtacak bir şey. Şaşırtıcı bir şekilde, dünyanın bazı ülkelerinde bu gelenek var. Ancak bu gelenekler alışılmışın dışında! Sayfayı aşağıya doğru kaydırarak, evliliğe teşvik eden ülkeleri görebilir; kadınların erkekler için 'başlık parası' ödediği ülkeyi bulabilirsiniz.

ERMENİSTAN

Geçmişte yaşanan savaşlardan dolayı erkek nüfusun az kadın nüfusun fazla olduğu Ermenistan'da devlet bekar kadınların boş kalmaması için çeşitli çalışmalar yürütmektedir

Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi doğal olan Ermenistan'da aynı zamanda birçok iş yükü de kadınların yönetimindedirErkek nüfusu azalmaya devam ederse Ermenistan'da birçok sorunun ortaya çıkması da gayet olası görünüyor.

AVUSTRALYA

Büyük kentlerinde beş kadına bir erkeğin düştüğü Avustralya'da kadınlar yabancı erkeklerin ülkelerine gelmelerini istemektedirler.

Kimi zaman taşraya gidip evlenen kadınlar çoğu zaman da kendilerine göre evlenecek erkek bulmakta zorluk çekmektedirler.

Tarihin en az erkek nüfuslu ülkesi diyebileceğimiz Avustralya'da tanışmak için yurt dışından gelen erkeklere de tatiller hediye edilmektedir.

İTALYA

Bu ülkede doğum oranlarının azlığı kadar evlilik oranları da oldukça azdır.

Devlet yönetiminin çeşitli çalışmalarına rağmen erkekler bu ülkede kalıcı evliliğe karşıdır.

Genel olarak normal karşılanan bu durumun bazı bölgelerde tepkilere neden olduğu ve evlenebilecek erkeklere çeşitli para destekleri sunulduğu bilinmektedir.

Kaynak : Sabah

Benzer Haberler