Anasayfa » Taşeron » Taşeronda 1 Milyon işçi TİS sürecine açıklama bekliyor!

Taşeronda 1 Milyon işçi TİS sürecine açıklama bekliyor!

Taşeronda 1 Milyon işçi TİS sürecine açıklama bekliyor!

Taşeronda işçilerden çağrı: TİS sürecinde açıklama yapılsın. Taşeronda işçiler TİS sürecinden açıklama bekliyor!

Tarih :
Taşeronda 1 Milyon işçi TİS sürecine açıklama bekliyor!

Taşeron şirketlerde çalışırken 696 sayılı KHK ile 4/D sürekli işçi kadrosu ve belediye şirket işçiliğine geçen çalışanlar mali ve özlük hakları ile ilgili sorunlarının çözümünde ilerleme bekliyorlar.

MASADA OLACAKLARDI

Türk-İş'in masada olacağı söylediği taşerondan kadroya geçen işçiler ve taşeron işçiler için TİS sürecinde henüz yeni bir gelişme yok.

Bakanlığa artış teklifini sunan Türk-İş, taşeron işçilerin de sözleşme kapsamına alınmasını istemişti. Geçen yıl daimi işçi kadrosuna alınan işçilerin de bu toplu iş sözleşmesi kapsamına, KİT'ler, belediyelerdeki taşeron işçilerin de daimi kadroya alınması da diğer talepler arasında yer almıştı.

ENFLASYON FARKI BİR TEK ONLAR ALMIYOR

Kamuda görev yapan milyonlarca çalışandan enflasyon farkı almayan tek kesim kadroya geçirilen işçiler oldu. Sorunlarının çözümünü sendikalar ve işçiler defaatle ifade ederek kamu çerçeve protokolüne kendilerinin de dahil edilme taleplerini başta TBMM olmak üzere tüm kurumlara ve en son da Türk-İş ve Hak-İş'in Bakanlığa sundukları teklifle ilettiler.

KADRO ALAN TAŞERON AÇIKLAMA BEKLİYOR

Kamu işçileri için devam eden TİS sürecinde gerek Bakan Selçuk gerekse de Ergün Atalay'ın görüşmeler sonrası yapılan açıklamalarda taşerondan kadroya geçen işçiler ve taşeron olarak çalışmaya devam eden işçilerin durumları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

TAŞERON İŞÇİLER AİLELERİ İLE BİRLİKTE YAKLAŞIK 4 MİLYON KİŞİ

Genel idarelerde kadroya, belediye şirketlerinde belediye şirket işçiliğine geçen ve halen kamuda taşeron olarak çalışmaya devam eden (KİT, karayolları, PTT, çağrı merkezi çalışanları, kamuda çalışan şoförler, %70 ihale mağdurları, sterilizasyon görevlileri, HBYS çalışanları vb.) işçilerin toplam sayıları 1 milyonu geçiyor.

SÖZ VERİLDİ KADRO VERİLMEDİ

Kadro dışı kalan bu taşeron işçilere ise seçim dönemleri başta olmak üzere farklı dönemlerde sözler verildi. Fakat kadro için somut bir ilerleme sağlanamadı.

Aileleri ile birlikte yaklaşık 4 milyon kişinin heyecanla beklediği açıklamaların devamı ise gelmedi. Sadece TİS süreci başlangıcında Ergün Atalay ve Mahmut Arslan tekliflerinde bu işçilerinde yer aldıklarını açıklamışlardı.

SÜREÇ AĞUSTOS SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Kamu işçileri TİS süreci bu ay sonuna kadar devam ediyor. Şu ana kadar gerek hükümet gerek sendikalardan kapalı kapılar arkasında ne konuşulduğuna yada bu konunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin açıklama yapılmadığı için bir bilgi sahibi değiliz. Fakat sayıları 1 milyonu aşan işçiler için gelişmelerden haberdar olabilmeleri açısından bir açıklama yapılması gerekmektedir.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler