Anasayfa » Taşeron » Taşeronda 450 bin işçi 1.080 TL zammı konuşuyor!

Taşeronda 450 bin işçi 1.080 TL zammı konuşuyor!

Taşeronda 450 bin işçi 1.080 TL zammı konuşuyor!

Taşeronda 450 bin işçi 1.080 TL zam yapan Başkan'ı konuşuyor!

Tarih :
Taşeronda 450 bin işçi 1.080 TL zammı konuşuyor!

Taşeronda işçiler 1080 TL zam yapan Başkan'ı konuşuyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ile işyerinde örgütlü DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasında anlaşmayla sonuçlanan toplu sözleşmesinde taşerondan belediye şirketlerine geçen işçilere sevindiren zam açıklaması geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer iki günde imzaladığı toplu iş sözleşmesi ile gündeme oturdu. Geçen gün İZENERJİ şirketinde imzalanan toplu iş sözleşmesine şirket büyesinde çalışan 800 taşeronadan geçen işçiyi de dahil etti.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE YHK VE 2020 YILI DETAYI

Yıllık zamları %4+4 şeklinde düzenlenen ve 696 sayılı KHK ile belediye şirketleri ve 4D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler enflasyon farkı dahi almıyorlar. Yüksek Hakem Kurulu (YHK) toplu iş sözleşmesi taşerondan şirket işçiliği ve sürekli işçi kadrosuna geçen yaklaşık 900 bin işçiyi 2020 yılı sonuna kadar bağlıyor.

BELEDİYELERDE FORMÜLLER ÜRETİLEREK ZAMLAR YAPILIYOR

Belediye şirketlerinde başkanlar taşerondan şirket işçiliğine gelen işçileri TİS'den yararlandırabilmek adına farklı formüller geliştiriyorlar. Yine de taşerondan 696 sayılı KHK ile belediye şirket işçiliğine geçen işçilerden yapılan TİS'den yararlandırılamayanlar oldu.

800 TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİ TİS'DEN YARARLANDI

Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız "Ama biz söz verdik ve bugün belediye başkanımızın katkısıyla 800 tane arkadaşımız toplu sözleşmeden yararlanmıştır. Önemli olan mücadelede kazanım değildir, önemli olan kazandığını koruyabilmektir” ifadelerini kullanmıştı.

920 TL İLE 1080 TL ARASI ARTIŞ

İzmir'de imzalanan TİS ile her işçiye ortalama 920 TL ile 1080 TL arasında zam yapıldı. İşçilerin ikramiyeleri de arttı.

DİĞER KHK'LI TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE ZAM

Bunun için de formül üzerinde çalıştıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer "Sözleşmede yer almayan diğer KHK mağdur arkadaşlarımız mağduriyetini giderebilmek için, Meclis toplantımızda gündeme getireceğiz” dedi.

İŞÇİLERE ORTALAMA % 40 ZAM YAPILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ bünyesinde çalışan 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilerin maaşlarına ortalama yüzde 40 oranında zam yapıldı.

Törende işçilere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşit işe eşit ücret vermeyi hedeflediklerini belirterek, “Birleşe birleşe sadece biz kazanmayacağız. İzmir kazanacak. " dedi. İşçilerin maaşlarına ortalama yüzde 40 oranında zam öngören sözleşmeyi imzalayan Tunç Soyer, sözleşmeyi işçilerle birlikte zıplayarak kutladı.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET VURGUSU

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer de,“Uzun bir müzakere süreci yaşadıklarına değinen Soyer, “Adaylık süreci boyunca eşit işe eşit ücret vereceğiz dedik, önemli aşamadayız. Göreceksiniz önümüzdeki bir kaç sene içinde büyükşehir belediyesinde eşit işe eşit ücreti başaracağız." ifadesini kullanmıştı.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNE GEÇEN İŞÇİLER

Taşeron şirketlerden belediyelerde şirket işçiliğinde geçen kişi sayısı resmi olarak açıklanmadı. Fakat yapılan açıklamalarda yaklaşık 450 bin işçi olduğu ifade edilmişti.

O taşeron işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi! haberi için Tıklayınız

Soyer, TİS'i işçilerle birlikte zıplayarak kutladı! haberi için Tıkalyınız

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler