Anasayfa » Taşeron » Taşerondaki YHK kamu işçisine de mi geliyor?

Taşerondaki YHK kamu işçisine de mi geliyor?

Taşerondaki YHK kamu işçisine de mi geliyor?

Taşerondaki YHK kamu işçisine de mi geliyor?

Tarih :
Taşerondaki YHK kamu işçisine de mi geliyor?

Kamu işçileri için Kurban Bayramı öncesi yeni teklif bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmeleri Türk-İş'in heyet başkanlığı ile devam eden işçiler şayet anlaşma sağlanamaz ise grev ve YHK kararı devreye girecek.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE YHK TİS HÜKÜMLERİ

Yüksek Hakem Kurulu (YHK) taşerondan genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediyelerde belediye şirket işçiliği kadrosuna geçen işçilere toplu iş sözleşmesi hükümleri uygulanmış ve Kadro alan taşeron işçilere yıllık zamlar % 4+4 şeklinde 2020 yılı sonlarına kadar uygulanması karara bağlanmıştı.

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi ile kamu işçisini kapsayan 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesinin müzakereleri devam ederken, kamu işçisine yüzde 6+4'lük zam teklif eden hükümet, memur ve memur emeklilerine ise zam teklifini 16 Ağustos'ta sunacak.

YENİ TEKLİF BEKLENİYOR

Hükümetin yeni bir teklifte bulunması bekleniyor

Yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü kapsamında hükümet ile Türk-İş arasındaki ilk görüşme 19 Haziran'da yapıldı.

Pazarlık masasında işçileri temsil eden Türk-İş, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah talep etti.

Buna karşın hükümet, 9 Temmuz'daki ikinci görüşmede, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 4 zam teklif etti.

Türk-İş'in teklifi kabul etmemesi üzerine, hükümet zam teklifini yüzde 6+4'e yükseltti.

30 BİN İŞÇİ GREVE ÇIKACAK

Anlaşmanın sağlanamaması üzerine, yasal prosedür gereği İstanbul'daki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde grev ilanı aşıldı. 19 Ağustos'a kadar sözleşmenin bağıtlanmaması halinde çeşitli iş yerlerindeki yaklaşık 30 bin işçi greve çıkacak.

BAYRAM ÖNCESİ YENİ TEKLİF BEKLENİYOR

Taraflar arasında diyalog informel biçimde sürerken, hükümetin Kurban Bayramı'ndan önce yeni bir teklifte bulunması bekleniyor.

Bu aşamadan sonra süreçle eğer iş yeri grev yasağı kapsamında değilse grev uygulanacak. Şayet ilgili iş yerindeki işçilerin dörtte biri grev oylaması isterse ve oylama yapılırsa oy kullananların çoğunluğunun kararı doğrultusunda grev kararı uygulanacak ya da uygulanmayacak.

YHK DEVREYE GİRECEK

Grev uygulanmazsa Yüksek Hakem Kurulu devreye girecek. En geç 60 gün içerisinde sözleşmeyi bağıtlayacak.

Cumhurbaşkanı kararı ile grev ertelenirse Yüksek Hakem Kuruluna başvurulacak. Yüksek Hakem Kurulu, en geç 60 gün içerisinde sözleşmeyle ilgili kararını verecek.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler