Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeronun maaşına 600 TL hesabı

Kadro alan taşeronun maaşına 600 TL hesabı

Kadro alan taşeronun maaşına 600 TL hesabı

Kadro alan taşeronun maaşına 600 TL hesabı

Tarih :
Kadro alan taşeronun maaşına 600 TL hesabı

Taşeron şirketlerden belediye şirketleri ve genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler heyecanla kamu çerçeve portokolüne dahil edilmeyi (TİS) beklerken açıklanan rakamlarda işçilerin yaşadıkları maaş kayıplarını ortaya koymaya devam ediyor.

2018'DE ENFLASYON % 26, İŞÇİLER % 8 ALDI

YHK toplu iş sözleşmesine tabi olan işçiler 2018 yılında TÜİK'in açıkaldığı resmi enflasyon rakamı olan yüzde 26 rakamı yerine sözleşmede enflasyon farkı düzenlemesi yer almadığı için sadece yıllık toplamda yüzde 8 zam aldılar.

TAŞERONDAN GELEN İŞÇİLER AZ KALSIN ASGARİ ÜCRETİN ALTINA GİDİYORDU

Bakanlığın görüş yazısı ve konuya hakim mevzuatı bilen (kanun gereği asgari ücretin altında kimse çalıştırılamaz) yönetici ve personeller olamasa 2018 yılında az kalsın yaklaşık 1.600 lira olan asgari ücretin üzerine sadece yüzde 4+4 şeklinde zam yapılıp taşerondan kadro ve şirket işçiliğine geçen işçilere asgari ücretin aldında çalışın denilecekti. O dönemde Hak-İş Başkanı Arslan kamuda yöneticileri uyarmış ve ücretlerin öncelikle asgari ücrete çekilmesini ardından da üzerine 4+4 şeklinde zam yapılması gerektiğini sert ifadeler kullanarak açıklamıştı.

Bu artış tabi sadece en düşük ücret için geçerli oldu ve asgari ücrete en düşük ücret çekilmiş oldu. Yüzdelik fazla alan personel ise büyük bir mağduriyet yaşadı ve sadece % 4+4 şeklinde zam aldılar.

TAŞERONDA ENFLASYON KAYBI BÜYÜDÜ

Kadroya geçen taşeron işçiler için basit hesaplama yöntemiyle % 26 yıllık fark almaları gerekirken 2018 yılında sadece yüzde 8 zam alarak (mali ve sosyal haklarda yaşadıkları kayıplar hariç) yüzde 18'lik bir maaş kaybını 1 yıl içerisinde yaşadılar.

2018 YILI MAAŞ KAYBI YÜZDE 18 OLDU

Yani 2018 yılı tablosunda yüzdelik fazlası ile çalışanların hakları da hariç olmak üzere sadece enflasyondan dolayı kayıp yüzde 18 oldu.

2019 YILI

Bu yıl enflasonun yüzde 15 civarında bitmesi bekleniyor. Şayet ekonomistlerin tahminleri gerçekleşir ise yine kabaca bir hasapla taşerondan kamuya gelen işçiler yüzde 7 kayıp yaşayacaklar.

TAŞERONDA KAYIP ARTIYOR

Sadece 2018 ve 2019 yılları kayıpları kümülatif hesaplama yöntemi ile yaklaşık % 30'a yaklaşıyor. Hesaplama yapılırken önce yüzde 18 ilk yıl maaş kaybı maaşa yansıtılması gerekecek ve oluşan yeni maaş üzerinden tekrar yüzde 7 artış yapılması gerekecektir.

Taşerondan gelen işçilerin en düşük ücretten bile hesaplansa bu 2 yıllık maaş kayıpları 600 TL'nin üzerinde oluşacaktır.

TİS GÖRÜŞMELERİ

Dün Hak-İş Başkanı Arslan taşerondan kamuya geçen işçilerin ve halen taşeron olarak çalışan işçilerin durumlarının da Bakan Selçuk ile yaptıkları görüşmede dile getirildiğini ifade etti. Kamuda 4/D'li sürekli işçiler ve belediyelerde şirket işçileri yukarıda çok kabaca yaptığımız hesaplama yöntemiyle ortaya koyduğumuz maaş kayıplarını yaşıyorlar. Şayet maaşları yüksek olmuş olsa idi 4/D'li sürekli işçilerin aldıkları ilave tediye oranlarıda yükselmiş olacaktı.

İşte bu ve benzeri birçok konu için işçiler kamu çerçeve portokolüne dahil edilip kamu işçilerinin tabi olduğu TİS haklarına sahip olmak istiyorlar.

Belediye şirket işçileri ise işten çıkarma haberlerinin artttığı bu son dönemde belediye işçisi kadrosu hakkına sahip olmak istiyorlar.

MÜJDELİ HABER BEKLİYOR

Taşerondan kadro ve şirket işçiliğine geçen işçiler ile halen taşeron olarak çalışan işçiler TİS sürecinden kendilerine yapılacak müjdeli bir haber bekliyorlar.

TAŞERONDAN GELEN İŞÇİNİN ÜCRET KAYBI UNUTULMAMALI

Yapılacak olası mutabakat ve sözleşme metinlerinde taşerondan geçen işçilerin bu yaşadıkları kayıpları telafi edici maddelerin bulunması şart. Yoksa ileriye dönük maaş ve özlük haklarında telafisi güç ücret kayıpları yaşanması kaçınılmazdır. Bu nedenle gerek 4/D'li sürekli işçiler gereksede belediye şirket işçilerine yönelik atılacak adımlarda geçmişte yaşanan ücret kayıplarının giderilmesine yönelik maddeler unutulmamalıdır.

*Bu ücretler maaşa göre değişiklik gösterebilecektir.

*İlave tediye, ikramiye vb. ödemelerde yapılan değişiklik hesaba katılmamıştır. Bu ödemelerle fark daha da artacaktır.

TİS'de 1 milyon taşeron tekrar masaya geldi! haberi için Tıklayınız

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler