Anasayfa » Medya Haberleri » Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Geleceğin para birimi olarak konuşulan kripto paralar için Yeni Zelanda harekete geçti. Yeni Zelanda, işçilerin maaşlarının kripto para birimleriyle ödeyecek.

Tarih :
Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek
Yeni Zelanda İç Gelir Dairesi tarafından yayımlanan karara göre, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyle kripto paralar artık yasallaştırılacak ve çalışanlar bu paralarla maaş alacak.

Ancak maaşların bu yeni yolla alınabilmesi için birtakım şartlar gerekiyor.

Buna göre, maaşların gelir vergisi gerekliliklerine tabi olması için işçilerin normal maaşını oluşturan ödemeler olmalı ve sabit bir miktar olmalı. Bu, hisse senetleri gibi diğer ödeme türlerinin bu kuralın altına girmediği ve kripto para olarak ödenemeyeceği anlamına geliyor.

Karar yalnızca maaşlı çalışanlar için geçerli ve periyodik hizmetler, komisyonlar ve ek avantajlar için yapılan ödemeleri de içeriyor. Fakat serbest meslek sahipleri, yeni kararın bir parçası olamayacak.

Karar aynı zamanda bir kilitlenme süresine tabi olan herhangi bir kripto varlığının kullanılmasına da izin vermiyor. Kullanılacak kripto varlıkların bir para birimi gibi işlev görmesi gerekiyor.Koşullardan en belirgin olanı ise “kripto varlığının değerinin bir veya daha fazla fiyat para birimine bağlanmasını” gerektiren kısım oldu.

Yeni Zelanda, kripto sektörünün düzenlenmesi ve vergilendirilmesi için büyük çaba harcayan ülkeler arasında yer almasıyla biliniyor.

 

Kaynak : Milli Gazete
Eşine 'Süründüreceğim' diyen yandı
Memurların TİS'de endişesi belli oldu!
Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik
Başkent'te özel okul çalışanı 52 kişiye FETÖ gözaltısı
Babacan'a suç duyurusunda bulunan Çevik'e yeni görev
1 Ağustos'tan önce borçlanan yeni yasadan etkilenmiyor
Kritik uyarı: Sıcaklık 40 dereceyi bulacak!
Vahşice öldürülen #EmineBulut'un son görüntüleri ortaya çıktı

Benzer Haberler