'Doları nereye kadar tutarlar?'

'Doları nereye kadar tutarlar?'

'Doları nereye kadar tutarlar?'

Tarih :
'Doları nereye kadar tutarlar?'

Dolar kuru tekrar yükselişte! 'Doları nereye kadar tutarlar?'

Dolar kuru, TL karşısında dünya piyasalarının karışmasıyla yönünü tekrar yükselişe geçti. Ekonomist Muratoğlu, "Merkez Bankası doları nereye kadar tutacak?" diye sordu.

Dolar kuru, Türk Lirası karşısında merkez bankalarından küresel çapta düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırdığı ortamda bir süredir düşüş trendindeyken dünya piyasalarının karışmasıyla yönünü tekrar yukarıya çevirerek yükselişe geçti. Arjantin’de yapılan ön seçimlerden muhalefet zaferle çıkınca piyasalarda kısa süreli bir şok etkisi oluştu ve önceki günü dolar/TL 5,60’ın üzerini gördü.

Dolar kuru, TL karşısında bu hafta ise 5,57 seviyesinde tamamladı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından peki, bundan sonraki süreçte doların seyrini ne bekliyor? Ekonomist Murat Muratoğlu, gelişmekte olan ülkeler arasında Arjantin’den sonra Türkiye’nin en kötü ekonomiye sahip olduğunu ifade ederek "Dünyada ve Türkiye'de göz ardı edemeyeceğimiz riskler var. Sonbahar ayları çok önemli bir test olacak." dedi.

"DÖVİZE TALEP DURDU"

"Türk ekonomisi durduğu için dövize talep durdu" diyen Muratoğlu, güvenli liman denen piyasalara çok para girdiği için faizlerin çok düşük seviyelere gerilediğini kaydetti. Türkiye’de ise durumun tam tersi olduğunun altını çizen Muratoğlu, Hazine’deki açıkların Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi ile kapatılmaya çalışıldığını belirtti.

ERKEN SEÇİM

Erken seçim gelceği yolunda ciddi anlamda gidişat olduğunu ifade eden ekonomist, "Yerli piyasa doların 6 liranın üzerine çıkmasını bekleyecek ve öyle bozacak. Hükümetin hedefi 5,60. Dışarıdan gelecek paraya bel bağlanmış ama serbest ekonominin bozulduğu yere para gelmez" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler