Anasayfa » Medya Haberleri » Üniversite kaydı için bunları unutmayın

Üniversite kaydı için bunları unutmayın

Üniversite kaydı için bunları unutmayın

Üniversitelere şahsen yapılacak kayıt takvimi yarın başlıyor. 23 Ağustos'a kadar devam edecek kayıt süreci için adaylar e-devlet üzerinden de 21 Ağustos'a kadar kayıt yaptırabilecek

Tarih :
Üniversite kaydı için bunları unutmayın
Hazıran ayında düzenlenen 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ardından 1 milyondan fazla aday için kayıt süreci başlıyor. Üniversitelere şahsen yapılacak kayıt takvimi yarın başlayıp 23 Ağustos'a kadar devam edecek. Adaylar e-devlet üzerinden de 21 Ağustos'a kadar kayıt yaptırabilecekler.

Bütün devlet üniversitelerine e-kayıt yapılabiliyor. 50'ye yakın vakıf üniversitesine de e-devlet üzerinden kayıt yaptırmak mümkün. 23 Ağustos'ta kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından, üniversiteler boş kontenjanlarını ÖSYM'ye bildirecek. ÖSYM de yeni bir ek kayıt takvimi açıklayacak ve bunun için kılavuz yayımlayacak. Adaylar da bu kılavuz doğrultusunda tercihlerini oluşturarak, ek merkezi yerleştirmenin sonuçlarını bekleyecek.

BUNLARI UNUTMAYIN

İlk merkezi yerleştirme sonucunda 71 bin kontenjan boş kalmıştı. Ancak, yerleştirildikleri bölüme kayıt yaptırmayanlarla birlikte bu sayının biraz daha yukarı çıkması bekleniyor.


Üniversitelere kayıtlar için adayların mezun oldukları ortaöğretim kurumundan aldığı diploma aslı veya onaylı bir mezuniyet belgesine ihtiyacı olacak. Kayıt sırasında ayrıca 12 adet fotoğrafla birlikte katkı payı veya öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belgeler istenecek.

Bazı üniversiteler bunların dışında ek belgeler de isteyebiliyor. Bu nedenle adayların üniversitelerdeki kayıt ofisleriyle iletişime geçmesi ya da kurumların internet sitelerinden yaptıkları kayıtlarla ilgili duyuruları mutlaka takip etmesi öneriliyor.

CEYDA KARAASLAN

Kaynak : Sabah
Borcu olanlar dikkat! Her 100 bin TL'nin 40 bini silinecek
BİM el mi değiştiriyor! Şaşırtan satış
O burs miktarında yüzde 500'lük artış
Emekli olabilmek için o tarihe dikkat!
Ayvacık Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Arkadaşların bıçaklı kavgası ölümle sonuçlandı
Meclis'e 11. parti geliyor!
Çeyrek altın karaborsaya düştü!
İkinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 35 arttı

Benzer Haberler