Anasayfa » Medya Haberleri » Memur-sen yetersiz buldu!Gözler o tarihte...

Memur-sen yetersiz buldu!Gözler o tarihte...

Memur-sen yetersiz buldu!Gözler o tarihte...

Tarih :
Memur-sen yetersiz buldu!Gözler o tarihte...
Hükümet, memurlar için zam teklifini açıkladı, Memur-Sen teklifi reddederek masadan kalktı. Hükümet, 2020'de yüzde 3,5+3, 2021'de yüzde 3+2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti. Teklifin 'kabul edilemez' olduğunu belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın "Bu makul değil malul bir teklif. Bu oranlar ne gerçekçi ne de yeterli. Bu teklifi yok sayıyoruz. Bu teklifte hukuk devleti, büyüyen Türkiye ve güçlü ekonomi yoktur" dedi.
Hükümet ve memur sendikaları, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında dördüncü kez toplandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımıyla Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu İşveren Heyeti ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ: YÜZDE 3, 5+3

Toplantının ardınan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un açıklamalarda bulundu. Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'de yüzde 3,5+3, 2021'de yüzde 3+2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti.Selçuk "Maaşlarda 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayda yüzde 2,5 artış yapılmasını ve her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz" dedi.

NE GERÇEKÇİ NE DE YETERLİ

Hükümetin teklifini reddeden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın "Bu makul değil malul bir teklif. Bu oranlar ne gerçekçi ne de yeterli. Kur düştü, faiz oranları düştü, cari fazla var bize getirilen teklif dengelemeyi içermiyor. Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz" dedi.

MEMUR-SEN YÜZDE 8+7 TALEP ETMİŞTİToplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

PAZARLIKTA SON TARİH 20 AĞUSTOS

Hükümetin sunduğu teklif üzerine Kamu İşveren Heyeti ile memur sendikalarına zam görüşmeleri sürecek. Pazarlıklar, yasal takvim gereği 20 Ağustos'a kadar (olumlu ya da olumsuz) bir şekilde sonuçlanacak.

Görüşmelerde anlaşma çıkmaması halinde, konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na taşınacak. Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler