Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır

Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır

Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının dağıtımına tüm hızıyla devam edilirken, TC kimlik numarası diye adlandırılan numara büyük bir gizem barındırıyor.

Tarih :
Birçok kişi bunu bilmiyor! İşte TC kimlik numarasındaki büyük sır
Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartlarının dağıtımına tüm hızıyla devam ediliyor. TC Kimlik Numarası diye adlandırdığımız bu numaralar aslında altın büyük bir gizem barındırıyor. Birçok kişisel veriyi bünyesinde barındıran yeni çipli kimlik kartlarında büyük bir sır daha var. T.C. Kimlik Numarası aslında her şeyi ortaya koyuyor. İşte kimlik kartlarındaki büyük sır...

Birçok kişi bilmiyor
Yeni kimlik kartı tüm hızıyla vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor. Peki bu kartların özelliklerini gerçekten ne kadar biliyorsunuz? T.C. kimlik numaranızın ilgili birçok vatandaşın hiç bilmediği gizli bir özelliği var.

Ancak TC Kimlik Numarası diye adlandırdığımız bu numaralar aslında gizli bir özelliğe de sahip. TC Kimlik Numarasını, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayı... Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunuyor. İlk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı veriyor.

Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı veriyor.

 

Kaynak : Yeni Akit
Karısını öldüren astsubay intihar etti
Emeklilikte yaşa takılanlar son durum nedir?
Ceren Damar'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet
Afyonkarahisar Yuntaş Geçici 150 İşçi Alacak
Vergide uzlaşana yüzde 40 az ceza
Hobi olarak başladıkları işten aylık 24 bin lira kazanıyorlar
Lisans mezuniyetim için ikinci kez ilave derece alabilir miyim?
Bakan Soylu açıkladı... Güvensiz otobüs firmaları açıklanacak

Benzer Haberler