Anasayfa » Medya Haberleri » FP: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

FP: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

FP: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

Foreign Policy: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

Tarih :
FP: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

Amerikan Foreign Policy: Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor!

ABD'nin en köklü yayın organlarından biri olan Foreign Policy (FP), Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'yi etkileyerek istediğini almayı başardığını söyledi. FP haberi, "Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor" başlığıyla verdi.

Foreign Policy (FP), Fırat'ın doğusuna düzenlenecek müşterek harekat hakkında çarpıcı analizlerde bulundu. Medya organı, Türkiye ve ABD'nin şartlar üzerinde anlaşması hakkında, "Başarılı ABD diplomasisinin Türkiye'yi tek başına hareket etmekten vazgeçirdiği düşünebilir. Ama Ankara'nın zafer edasıyla 'ABD bizim pozisyonumuza yaklaştı' demesinin bir sebebi var." sözlerine yer verdi.

Türkiye ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen S-400 konusunda geri adım atmamış, füze sisteminin intikalini başlatmıştı. Türkiye'nin S-400 konusundaki kendinden emin ve makul tutumu sayesinde ABD tehdit olarak savurduğu yaptırımları uygulamakta bile temkinli davranmak zorunda kaldı.

Fırat'ın doğusuna düzenlenmesi planlanan olası bir operasyon konusunda, Erdoğan yine geri adım atmadı ve etkin bir diplomasi örneği sergiledi. Tarafların uzlaştığı müzakereler neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika'nın Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine müsaade etmeyeceğiz." yorumu sürece damgasını vurdu.

Foreign Policy de, S-400 yaptırımları ile Fırat'ın doğusuna düzenlenmek istenen operasyonun hemen hemen aynı zamana denk gelmesinin altı çizdi, "Erdoğan'ın fırtınası, konuşmaların seyrini değiştirdi" yorumunda bulundu.

FP, haberin detayında Türkiye'nin müşterek harekat konusunda elde ettiklerini "olağanüstü" olarak tanımlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi yeteneğine dikkat çekildi.

 

 

Kaynak : Takvim
Davutoğlu'ndan kayyum atamasıyla ilgili ilk açıklama
Ankara Beltaş 1 İşçi Alacak
TCDD'den 'YHT biletlerine zam' iddiasına açıklama
İşe iade hakkından yararlanabilmek için gereken şartlar nelerdir?
Kış lastiği denetimine takılan sürücülere 776 TL ceza
Serada üretti, 6 ülkeye ihraç ediyor
Eski hükümlü İŞKUR desteğiyle sürü sahibi oldu
Tren ücretlerine zam!Yüzde 300...
DUS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

Benzer Haberler