Anasayfa » Medya Haberleri » Urfa’daki utanç: 21 kız çocuğu hamile kaldı

Urfa’daki utanç: 21 kız çocuğu hamile kaldı

Urfa’daki utanç: 21 kız çocuğu hamile kaldı

Urfa’daki utanç: 21 kız çocuğu hamile kaldı

Tarih :
Urfa’daki utanç: 21 kız çocuğu hamile kaldı

Şanlıurfa Barosu’nun adli kayıtlara yansıyan olaylardan yola çıkarak hazırladığı rapora göre, 2019’un ilk altı ayında Şanlıurfa’da 378 çocuk istismara maruz kaldı. Raporda yaş aralığı 12-16 olan çocuklardan 21’inin hamile kaldığı belirtildi. Şanlıurfa İl Kadın Platformu, “Söz konusu sayı, sadece yargıya yansıyanlar, gerçek rakamların bunun çok üstünde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çocuk istismarının hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. Çocuklar bizim geleceğimiz, bir an önce harekete geçmeliyiz” çağrısı yaptı.

Rapora göre, 378 çocuğun 287’si kız, 91’i erkek. Cinsel istismara uğrayan çocukların yaş aralığı 12-16. Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi ve Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Zeynep Dilet Polat şöyle konuştu: “Söz konusu sayı, sadece yargıya yansıyanlar olurken, gerçek rakamların bunun çok üstünde olduğunu biliyoruz. Bu vahim tablo karşısında her birey ve ilgili her kurum sorumluluk sahibidir. Anne karnına düştüğü andan itibaren çocuğu koruma, kollama ve güvenli bir yaşam hakkı sunmak devletin temel görevidir.”

Polat, çocuğun bedensel ve ruhsal sağlığının bir bütün olarak korunması gerektiğini belirterek, “Hedef çocuk istismarının önlenmesi olmalıdır. Bu nedenle çocuk istismarının hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. Toplumun tamamı ve çocuklar, çocuk istismarına karşı bilinçlendirilmeli, çocukla çalışan kişi ve kurumların denetimi son derece sıkı ve düzenli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Çocukla çalışan kişilerin öncesinde çocuklara zarar verip vermediği araştırılmalı, çocuklarla uzman kişilerin çalıştırılması sağlanmalı, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları tarafından bağımsız denetim sağlanmalıdır” dedi.

Kaynak : Cumhuriyet
Borcu olanlar dikkat! Her 100 bin TL'nin 40 bini silinecek
Belediye, kurallara uymayan memurunu affetmedi
Şırnak Belediyesi Eski Hükümlü İşçi Alım İlanı
Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü sözleşmeli 10 personel alacak
Leyla'nın annesi o sözlerle salonu terk etti!
Ayvacık Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Meclis'e 11. parti geliyor!
O burs miktarında yüzde 500'lük artış
İstanbul İston 1 İşçi Alacak

Benzer Haberler