Anasayfa » Medya Haberleri » Kabine revizyonunda iki senaryo! İşte son kabine kulisleri..

Kabine revizyonunda iki senaryo! İşte son kabine kulisleri..

Kabine revizyonunda iki senaryo! İşte son kabine kulisleri..

Selvi 'Kabine değişimi için iki tez var'

Tarih :
Kabine revizyonunda iki senaryo! İşte son kabine kulisleri..

Abdulkadir Selvi Hürriyet gazetesindeki bugünkü köşe yazısında 'Erdoğan radikal değişiklikler yapacak mı?' konusunu kaleme aldı. Selvi edindiği izlenimi de açıklayarak "Önemli olan, o değişikliklerin kamuoyunu tatmin edip etmeyeceği..." dedi.

İşte Selvi'nin yazısının ilgili bölümü;

"Kurban Bayramı’nın ardından, bir anlamda yeni dönemin şifrelerini verecek. ..

...31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinden sonra değişim için gözler Erdoğan’a çevrildi.

Cumhurbaşkanı her zaman olduğu gibi kendini sıcak dalgaya kaptırmadı. Hatta hemen seçimin ardından değişim bekleyenlere “Öyle bir şey yapılması gerekiyorsa onu biz yaparız. Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz” karşılığını verdi. Eski bir futbolcu olduğu için önce gelen sert şutu göğsünde yumuşattı. Ancak bu durum değişim talebini ortadan kaldırmadı.

İKİ TEZ VAR

Şimdi cevabı aranan esas soru şu: Erdoğan radikal değişikliklere mi gidecek, yoksa küçük revizyonlarla mı yetinecek? Erdoğan tatildeyken AK Partililerin kafasını en çok meşgul eden soru buydu. Erdoğan tatilde ailesiyle birlikte olduğu için henüz parti yöneticileri de bir sinyal alabilmiş değil. AK Parti çevrelerinde iki tez var:

1- Reis radikal değişiklikler yapacak.

2- Cumhurbaşkanı ince ayarla yetinecek.

Değişim denilince hemen akla kabine değişikliği geliyor. Hatta daha çok, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak değişecek mi değişmeyecek mi sorusu etrafında toplanıyor.

AK Parti yönetimindeki değişiklik talebi dahi ondan sonra geliyor. Oysa AK Parti’nin siyaset tarzı, dili ve ülke yönetimiyle ilgili birtakım değişikliklere ihtiyacı var. Tekrarlanan İstanbul seçimleri bunu daha kaçınılmaz hale getirdi. Çünkü önümüzdeki ilk seçim, Erdoğan’ın seçimi olacak. Erdoğan bir yandan kendi içinden çıkacak yeni partilerle, diğer yandan muhalefetle mücadele etmek zorunda kalacak. Bir anlamda iki cephede savaşacak.

Abdullah Gül-Ali Babacan ile Davutoğlu’nun kuracağı partinin ne yapacağı önemli değil. Asıl soru ne götüreceği. Yüzde 50 artı 1’in arandığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 1 demek altın hisseyi elinde tutmak demek. Yani durum ciddi.

RADİKAL DEĞİŞİKLİK Mİ, REVİZYON MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakından tanıyanlarla konuşuyorum. Erdoğan’ın köklü değişiklikler yapmayacağını söylüyorlar. Bu olay önümüzdeki günlerde daha da netleşecek. Ama yakın çevredeki beklenti, Erdoğan’ın küçük düzenlemelerle yetineceği yönünde. ....

EKONOMİ YÖNETİMİNE GÜVENOYU

Erdoğan seçimlerin hemen ardından yapılan MYK toplantısında ekonomi yönetiminin başarılı olduğunu söylemişti. Şu ana kadar ekonomi yönetiminde değişiklik olacağı sinyalini vermedi...
.....
Edindiğim izlenime gelince... Radikal değişiklikler beklemiyorum. Ama bazı değişiklikler olacağı kesin. Önemli olan, o değişikliklerin kamuoyunu tatmin edip etmeyeceği..."

Yazının tamamı için Tıklayınız

Kaynak : Hürriyet

Benzer Haberler