Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...

Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...

Kamu kurumları memurlara mevzuatta olmayan cezalar vermeye başladı. Ancak yargı, memura verilen, "yazılı olarak uyarma" cezasını, mevzuatta yer almadığına dikkat çekerek iptal etti

Tarih :
Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...
Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Şırnak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan Türk Büro-Sen üyesi memura "yazılı olarak uyarma" cezası verildi. Bu memur SGK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından verilen cezanın iptali istemiyle dava açtı.

Davayı görüşen Mardin 2. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 125. maddesine dikkat çekerek, yazılı olarak uyarılmaya dair bir düzenlemeye yer verilmediğini hatırlattı. Mahkeme ayrıca, her ne kadar disiplin cezası niteliği taşımasa da "yazılı olarak uyarmanın" memurun sicil dosyasında yer alacağına ve idarenin takdir yetkisini kullanacağı işlemlerde de dikkate alınacağının "kuvvetle muhtemel" olduğuna vurgu yaptı.

Bu tür bir disiplin cezası verilmesine hukuken olanak bulunmadığına işaret eden mahkeme, "Davacının 'yazı ile uyarılmasına' ilişkin tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" dedi. Mahkeme bu gerekçelerle memura verilen cezayı iptal etti.

Kaynak : Cumhuriyet
Prim iadesini 58 yaşınız dolmadan geri alamazsınız
Tıpta ilk kez bir kontenjan boş kaldı
20 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Diyarbakır annelerine, 117 STK destek verdi
Devleti 200 milyon lira zarara uğratan 4 zanlı tutuklandı
Elektrik aboneleri usulsüz kullanımdan vazgeçiyor
Dikkat çeken sözler: Amirim bu ifadeler ipe götürür

Benzer Haberler