Anasayfa » Taşeron » Taşeronda 'Şirket işçiliği'ne çözüm norm kadro!

Taşeronda 'Şirket işçiliği'ne çözüm norm kadro!

Taşeronda 'Şirket işçiliği'ne çözüm norm kadro!

Taşeron ve 'Şirket işçiliği'ne çözüm norm kadro!

Tarih :
Taşeronda 'Şirket işçiliği'ne çözüm norm kadro!

Taşeron ve 'Belediye Şirket İşçiliği'ne (BİT) çözüm norm kadro!

Taşeronda ‘Mücadele sürecek’

Taşeron işçi sistemini eleştiren DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Bu ucube sistemi çalışma hayatından ve ülkeden söküp atana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Belediyelerde temel istihdam biçimi ‘Belediye Şirket İşçiliği’ oldu.

DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “İşveren ve iktidar gücünü kullanarak sendikacılık yapmayı tarihe gömelim” dedi.

17. Olağan Genel Kurul için Ankara’da toplanan işçilere ve aralarında TBMM Başkanvekili Levent Gök, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Avrupa Kamu Hizmeti Sendikaları Federasyonu (EPSU) Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan’ın bulunduğu konuklara seslenen Çalışkan, küreselleşme, ekonomik ve sosyal yapıdaki bozulmaların Türkiye’deki yansımasını “otoriterleşmenin artması” olarak niteleyerek şu vurguyu yaptı:

‘DEMOKRASİ ÇİZGİSİ’

“Öyle ki en temel hak ve özgürlüklerimizi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Emperyalist işgal ve stratejileri Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yayılırken, Türkiye’de ise AK Parti ile neoliberal dönüşüm sürecinde Türk-İslam sentezi, milliyetçilik, din ve inanç istismarı, piyasacılık gibi ideolojik-siyasal motifleri ön plana çıkarmıştır.”

Emek otoriter rejimle baskı altına alındıkça demokrasinin gerilediğini, demokrasi geriledikçe emeğin daha çok baskı altına alındığını ifade eden Çalışkan, bu kısırdöngüyü kıracak olanın ise yine işçi sınıfı olduğunu söyledi. Çalışkan, “İşte bu yüzden çizgimiz, mücadelemiz, emek mücadelesi ve demokrasi mücadelesidir” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİ SİSTEMİ

Son yerel seçim sonuçlarını buna örnek olarak da gösteren DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, daha bir yılını doldurmadan ülkenin tek adam tarafından yönetilemediğini göstermiştir” dedi. Emekçinin güncel sorunlarından taşeron işçi sistemiyle ilgili de konuşan Çalışkan, bu konuda şunları söyledi:

TAŞERON 'BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLİĞİ' OLDU

“Bu ucube sistemi çalışma hayatından söküp atana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Belediyelerde temel istihdam biçimi ‘Belediye Şirket İşçiliği’ oldu. 2015’te belediye şirketlerinde çalışan işçi sayısı 81 bin iken 2018 başında 454 bine ulaştı.

İŞÇİLERE NORM KADRO

Belediyeler kâr kurumları değildir. Norm kadro kalkacak herkes belediyenin kadrolu çalışanı olacak

YETKİ İÇİN SANDIK

Çalışkan ayrıca, işçilere sendika baskısına da tepki göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçinin sendika seçme özgürlüğünü elinden almayın. Gerekirse seçim sandığını ortaya koyalım, sendikalarını seçsinler. Yetkili sendika referandumla belirlensin. İşveren ve iktidar gücünü kullanarak sendikacılık yapmayı tarihe gömelim. Hedefimiz genel işler işkolunda 1 milyon 61 bin üyenin tamamını örgütlemek.”

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler