Staj sigortasında emeklilik primi ödeniyor mu?

Staj sigortasında emeklilik primi ödeniyor mu?

Staj sigortasında emeklilik primi ödeniyor mu?

Tarih :
Staj sigortasında emeklilik primi ödeniyor mu?

Staj sigortasında emeklilik primi ödenmiyor

Soru: 1 Ocak 1975 doğumluyum. 2 Ekim 1989’da staj sigortam başladı. Prim ödemeye ise 16 Haziran 1999’da başladım. 5250 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? ? Mevlüt SEKİN

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden, emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz.

725 gün daha prim ödeyerek priminizi 5975 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, 7 ayını borçlanıp, ayrıca 440 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ YETİM AYLIĞI ALAMAZ

SORU: Annem boşanmış emekli öğretmen. Emekli Sandığı’ndan maaş alıyor. Annesi ve babası da Emekli Sandığı emeklisi. Annem hem kendi emekli maaşını hem de anne veya babasından emekli maaşı alabilir mi? Alabiliyorsa ne yapmalı, nereye başvurması gerekir? ? Zeynep SAĞLAM

CEVAP: Emekli Sandığı kendisinden emekli aylığı alan kız çocuğuna ana veya babasından dolayı ölüm (yetim) aylığı bağlamaz. Anneniz Emekli Sandığı emeklisi olduğundan, ana veya babasından dolayı Emekli Sanığı’ndan yetim aylığı alamaz.

Anneniz SSK veya Bağkurlu olsaydı, ana veya babasından dolayı yetim aylığı alabilirdi. Çevrenizde bu durumda olup ana veya babasından aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta
Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! Bugün başladı, zorunlu
Eşini bu hale getirdi!
Ahmet Hakan kabinede kalacak 3 bakanı açıkladı!
Aracı çalınan kişi, 12 yıl sonra polisin aramasıyla şoke oldu
Adnan Oktar suç örgütü davası yarın başlanıyor
MHP'de Arınç tasfiyesi: Başkan görevden alındı
İşyerinde 'uyumak' tazminatsız atılma sebebi
Bir banka daha faizleri indirdi!
2019 Bağ-Kur emeklilik hesaplama!

Benzer Haberler