Anasayfa » Medya Haberleri » Memur kurulları toplanamadı

Memur kurulları toplanamadı

Memur kurulları toplanamadı

Memur kurulları toplanamadı

Tarih :
Memur kurulları toplanamadı

Hükümet kurulları kaybetti!

Hükümet, tüm tarafların bir araya geldiği ve çalışanların sorunlarının ele alındığı kurulları yok sayıyor. Örneğin Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ESK), en son 2009’da toplandı. Oysa ESK anayasada yer alıyor.

KPDK TOPLANMADI

Hükümet, aynı tutumu şimdi de Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) için uyguluyor. Ancak KPDK, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplusözleşme Yasası’nda yer alıyor. Ve bu kurulda toplusözleşme masasında ele alınamayan konular da değerlendiriliyor. Yine yasada kurulun ne zaman toplanacağı da açıkça belirtilerek şöyle deniliyor: “Kurul, her yıl mart ve kasım aylarında toplanır. Kurulun sekreterya hizmetleri Devlet Personel Başkanlığı’nca yürütülür.”

MEMUR-SEN TEPKİ GÖSTERDİ

Yasada açık hüküm yer almasına karşın kurul mart ayında toplanmadı. Aradan 6 ay geçti, yine toplantı yapılmadı. Üstelik bu süreç içerisinde hükümet ile memurlar arasında toplusözleşme görüşmeleri yapıldı, anlaşmazlık oldu ve kararı hakem verdi. Kurul yine toplanmadı. Bu duruma hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen bile tepki gösterdi.

İŞÇİ-İŞVEREN VE MEMUR KONFEDERASYONLARI DA TOPLANMADI

Ayrıca hükümet ile işçi, işveren ve memur konfederasyonları arasında Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının da yapılması gerekiyor. En son Üçlü Danışma Kurulu, işçi konfederasyonlarının katılımı ile Ekim 2018’de gerçekleştirildi. Bu arada toplusözleşmeye yönelik tartışmalar da devam ediyor. Büro Memur-Sen’in hakemden çıkan karara şerh düşmemesini eleştiren Türk Büro- Sen Genel Başkanı Osman Eksert, “Büro hizmet kolunda çalışan yüz binlerce memur neden şerh düşülmediği ile ilgili bir açıklama bekliyor” dedi.

Mustafa Çakır

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler