Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeronda yeni maaşlar nasıl belirlenecek?

Kadro alan taşeronda yeni maaşlar nasıl belirlenecek?

Kadro alan taşeronda yeni maaşlar nasıl belirlenecek?

Kadro alan taşeronda yeni maaşlar nasıl belirlenecek?

Tarih :
Kadro alan taşeronda yeni maaşlar nasıl belirlenecek?

696 Sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçileri yakından ilgilendiren çok önemli gelişme yaşandı. Hizmet-İş Sendikası tarafından açılan dava sonucunda mahkeme kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verdi. Karar ile 2019 yılının ocak ayından itibaren eksik yatan ücretlerde ödenecek.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN EMEKÇİLERİN ÜCRETLERİ YENİDEN BELİRLENECEK

Hizmet-İş Sendikasız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan emekçiler adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı.

ANKARA 24. İŞ MAHKEMESİ KARAR VERDİ

Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davanın kabulüne karar verdi.

KARAR TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERİ SEVİNDİRDİ

Sendikamızın hukuk başarısı, başta üyelerimiz olmak üzere, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen tüm emekçileri sevindirdi.

YENİ ÜCRETLER NASIL BELİRLENECEK

Yerel Mahkeme’nin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.

ÖNCE YÜZDELİK ARTIŞLAR, SONRA YHK ZAMMI

Taşeronda işçi iken kadroya geçen işçilereden, asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak.

GEÇMİŞE DÖNÜK FARK DA ALACAKLAR

İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

FARKLI EMSAL DAVALAR DEVAM EDİYOR

Mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle farklı işverenlere karşı açılan emsal davalar devam etmektedir.

TAŞERONDA İŞTEN ÇIKARMA TEDİRGİNLİĞİ VAR

Yerel yönetimlerde ise her siyasi partiden işten çıkarmalar devam ediyor. Taşerondan belediye şirket işçiliğine geçen işçiler yaşadıkları tedirginlikleri kendi sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşıyorlar. Yetkililerden talepleri ise bu korkuyla yaşamamak için bir an önce 'Kadro' sözünün tutularak şirket işçiliği yerine belediye işçiliği kadrolarına geçirilmeleri.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler