Anasayfa » Soru Cevap » Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?

Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?

Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?

Tarih :
Sözleşmelilerin disiplin yönetmeliği var mı, 657 uygulanır mı?
Soru
657/4b kapsamında çalışan Sözleşmeli Personelin ayrıca bir disiplin yönetmeliği var mıdır? Yoksa, 657 sayılı kanuna mı tabiidir. Ya da bir kısım hususlar 657 ye göre diğer hususlar Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin esaslara göre midir? Bu iki kaynakta yer almayan hususlara nasıl hüküm verilir. Teşekkürler kolay gelsin. Cevaplarsanız çok mutlu olurum.


Cevap
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4(B) maddesine göre çalışan sözleşmeli personel hakkında 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" uygulanmaktadır. Esaslarda 657 sayılı Kanunun uygulanacağı özel olarak belirtilen durumlar olabilir. Bunlar dışında sadece Esaslara tabidirler.

4B sözleşmelilerin disiplin sistemi ve disiplin yönetmeliği bulunmamaktadır. Esaslarda gösterilen hallerde sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu konuda 657 sayılı Kanuna da tabi olmadıklarını düşünüyoruz.

Ancak burada belirtmeliyiz ki 2018 yılında 657 sayılı Kanunun 4B maddesine "sözleşme hükümlerine uyulmaması hallerindeki müeyyidelerin" Cumhurbaşkanınca belirleneceği hükmünün eklendiğini görüyoruz. Ama bu ek hükmün sonucunda Esaslarda henüz bir değişiklik yapılmamıştır. Müeyyideler belirlenmemiştir.

Kaynak : Memurlar.Net

Benzer Haberler