Milli Eğitim'de de kiralık araç skandalı iddiası!

Milli Eğitim'de de kiralık araç skandalı iddiası!

Yeniçağ Gazetesi yazarının iddiasına göre; "Müfettişlerin ortaya çıkardığı skandala göre Z-Kütüphane paraları makam aracı kiralamalarına ödenmeye başlandı." yazının devamında ayrıntılara yer verilmiş...

Tarih :
Milli Eğitim'de de kiralık araç skandalı iddiası!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki zenginleştirilmiş kütüphane kurulması için yürüttüğü "Z-Kütüphane" projesine, Ziraat Bankası da yapılan sözleşme ile önemli miktarda kaynak sağladı.

Yapılan anlaşmaya göre Ziraat Bankası toplam 180 okula Z-Kütüphane yapacaktı.

Ankara'nın Mamak ilçesinde Şehit Cihan Yıldız İlkokulu ile Bahtiyar Vahapzade ortaokuluna 2 kütüphane yapıldı ama gerisi gelmedi.

Çünkü Ziraat Bankası'ndan sağlanan maddi destek ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın üst kademe yöneticilerinin kullanımı amacıyla Kaya Turizm'den 68 adet Volkswagen Passat model araçlar kiralandı.

Müfettişlerin ortaya çıkardığı skandala göre Z-Kütüphane paraları makam aracı kiralamalarına ödenmeye başlandı.

Z-Kütüphaneler ise Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yapılmaya devam etti.

Bir kısmı 1.600 cc bir kısmı 2.000 cc motor hacmi olan lüks araçlar Bakan yardımcılarına, Genel Müdürlere ve yardımcılarına tahsis edildi.

3 yıllık kiralama bedelinin 5 milyon lira olduğu iddia edildi.

İşin bir de hukuki ve idari boyutu ortaya çıktı.

Hizmet alım sureti ile taşıt edinilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen mevzuat hazretlerine göre 2.000 cc motor hacmi olan araçların kiralanması mümkün değil.

Yine ayni mevzuata göre personel sayısı iki bin 500'ün üstünde olan kurumlar en fazla 40 araç kiralayabiliyor.

Anlaşılan o ki devlet bütçesinden yapılan kiralamalarda mevzuat lüks ithal araçların kiralanmasına olanak vermeyince Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma sonucunda alınan Z-Kütüphane paraları makam aracı kiralanmasında kullanıldı.

Peki, Ziraat Bankası Mamak'ta göstermelik olarak açılan 2 okuldaki Z-Kütüphane dışında yapılması gereken 178 kütüphanenin peşine neden düşmemiş?

Acaba bu sözleşme yapılırken Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile Ziraat Bankası yetkilileri arasında, "İthal lüks araç kiralamamız 2007/3 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesine göre mümkün olmuyor. Göstermelik 2 okula Ziraat bankasının reklam panolarını asarak Z-Kütüphane yaparız. Kalan para ile de bakanlığın üst yönetimine ithal lüks makam araçları kiralarız" diye şifahi bir anlaşma mı yaptılar?

Bu kadarını bilemeyiz.

Orhan UĞUROĞLU - Yeniçağ Gazetesi

Benzer Haberler