Anasayfa » Medya Haberleri » EYT'nin Fillandiya Modeli Türkiye'ye uyar mı?

EYT'nin Fillandiya Modeli Türkiye'ye uyar mı?

EYT'nin Fillandiya Modeli Türkiye'ye uyar mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilerin sorunların çözülmesi konusunda talimat vermesi üzerine gözler EYT için getirilmesi düşünülen Fillandiya Modeli'ne çevrildi. Bazı sosyal güvenlik uzmanları modeli olumlu bulurken bazıları da Fillandiya Modeli'nin Türkiye'ye uygun olmadığı görüşünü savundu.

Tarih :
EYT'nin Fillandiya Modeli Türkiye'ye uyar mı?

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili olarak Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine komisyon EYT için mutfak çalışması yapmaya başladı. Bu süreçte üzerinde en çok durulan model ise Fillandiya Modeli oldu. Fillanndiya Modeli ise sosyal güvenlik uzmanlarını böldü. Bazı uzmanlar modelin Türkiye'ye uygun olmadığını bazıları da küçük değişikliklerle Türkiye'de de uygulanabileceğini dile getirdi. Fillandiya Modeli'ne ilişkin uzmanların görüşleri şöyle.

Fillandiya Modeli Nedir?

EYT'liler için çözüm kapısı olarak görülen Fillandiya Modeli'nd birbirini tamamlayan iki sistem var. Her iki emeklilik sisteminde yaşlılık ve maluliyet emekliliği bulunmaktadır. 65 yaşını dolduranlar halk emekliliği hakkını kazanılabiliyor. Bu modelde belirlenen yaştan daha erken emeklilik olunca bir miktar kesinti yapılıyor. Bu kesintiyi kabul edenlere de emeklilik aylığı bağlanıyor.

RESUL KURT'UN GÖRÜŞÜ: EYT için de bu yönde düzenleme olup olmayacağı araştırılacak. Başta işçi ve işveren sendikaları, sosyal taraflar, akademisyenlerle görüşülerek mutfak çalışması yapılacak. Ancak EYT konusunun hemen çözülmesinin söz konusu olmadığını ve biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtmeliyiz.

NOYAN DOĞAN GÖRÜŞÜ: Çok konuşulan Finlandiya modelinde erken emekli olanların maaşlarından belirli oranda kesinti yapılıyor. Finlandiya modelinde bu şekilde emekli olanlara sonradan belirli bir miktar prim ödeyerek, emekli maaşlarını yükseltme hakkı da tanınmış. Ancak bana göre Finlandiya modeli bize uygun bir model değil. Finlandiya’da bugün için ortalama emeklilik yaşı 63. Finlandiya’da tek bir emeklilik sistemi yok, özel emeklilik de var, kamu emeklilik sistemi de; detayına girmeyeceğim. Ancak bir araştırma yaptım Finlandiya’da en düşük emekli aylığı 1.200 Euro (7.500 lira) civarında. Bu maaşı alan emekliler dar gelirli sayılıyor ve geçinmekte zorluk çekiyor. Bizde ise en düşük emekli aylığı SSK’lı olarak 2.000 lira ki, bundan da düşük alanlar var. Bu şartlarda siz, EYT’lilere, Finlandiya modelini uygulayalım derseniz, her bir yıl için daha düşük emekli aylığı verirseniz, bu kişiler hem çok düşük maaş alırlar hem de diğer emekliler ile aralarında uçurum ve adaletsizlik oluşur. Bu sefer de EYT’liler ileride emekli maaşlarının artırılmasını talep eder. Bu nedenle Finlandiya modeli bize uymaz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler