Anasayfa » Taşeron » Taşeronda 'Kadro' zammı bu ay sona erdi!

Taşeronda 'Kadro' zammı bu ay sona erdi!

Taşeronda 'Kadro' zammı bu ay sona erdi!

Taşeronda 'Kadro' zammı bu ay sona erdi!

Tarih :
Taşeronda 'Kadro' zammı bu ay sona erdi!

Taşeron şirketlerden genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosu ve belediyelerde şirket işçiliğine geçen işçiler YHK toplu iş sözleşemesine göre maaş zammı alıyorlar.

ENFLASYON FARKI ALMAYAN TEK KAMU ÇALIŞANLARI

Kamuda çalışan işçiler ve memurlar toplu sözleşmelerde imzalanan zam oranları enflasyonun altınada kaldığı takdirde aşan kısmı için enflasyon farkı alıyorlar. Taşerondan kadroya ve şirket işçiliğine geçen işçiler için ise YHK'nın (Yüksek Hakem Kurulu) toplu iş sözleşmesi hükümlerinde böyle bir düzeleme yok. Dolayısı ile açıklanan enflasyon rakamları ile memur ve kamu işçileri oluşan enflasyon farkı maaşlarına yansıtılırken taşerondan geçen işçilerin böyle bir hakları bulunmuyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERE 4+4'LÜK ZAMLAR

Zam oranları altışar aylık dilimlerde 4+4 şeklinde düzenlenen işçilerin yıllık zamları yüzde 8 oluyor. Örneğin 2018 yılı enflasyonu yıllık olarak % 20,30 olmuşken kadroya geçen işçiler sadece yine yüzde 8 zam aldılar. Kamuda çalışan işçiler ve memurlar ise yıllık olarak enflasyon farkını aldılar.

EYLÜL ENFLASYONU TAŞERONDA 'KADRO' ZAMMINI BİTİRDİ

Bugün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamı ile yılın ilk 9 ayında enflasyon yüzde 8,13 oldu. Bu yıl için de yine altışar aylık dilimlerde yüzde 4+4 zam alan işçilerin bu ay itibari ile aldıkları zam oranı TÜİK'in açıkladığı gerçekleşen enflasyonun altında kaldı. Ve henüz yılın bitimine 3 ay daha bulunuyor.

MAAŞ KAYIPLARI ARTIYOR

2018'de çok basit hesaplama ile enflasyon nedeni yüzde 12 maaş kaybı yaşayan işçiler 2019 yılında da yine maaş kaybı yaşayacakları değerlendiriliyor. Zaten hükümetin açıkladığı yeni ekonomi programında (YEP) bu yıl ki enflasyon hedefi yüzde 15,9'dan yüzde 12'ye düşürüldü. Bu hali ile taşerondan kadroya ve şirket işçiliğine geçen işçilerin kayıplarının olacağı hükümetin açıkladığı hedeflerden ortaya çıkmaktadır.

ÇÖZÜM GETİRİLSİN

Tablo taşerondan kadroya ve şirket işçiliğine geçen işçiler için net olarak ortada ve bir çözüm bekleniyor. Geçen yıl asgari ücret artışını bile neredeyse yansıtmak istemeyen yöneticilerin olduğunu Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ifade etmişti. Daha sonra Çalışma Bakanlığı'nın görüş yazısı ile konu çözülmüştü. Halbuki kanun açıkca asgari ücretin altında işçi çalıştırlamayacağını belirtmesine rağmen bazı bürokratlar YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerini kanundan önde görmüştü.

2 yıldır maaşları enflasyon karşısında eriyen işçiler 2019 yılında yapılan TİS'e dahil olmak istemiş fakat bu istekleri de 2020 yılına ertelenmişti. Belediye şirket işçilerinin işten çıkarmalarının arttığı bu günlerde şirket işçiliği yerine belediye işçiliği isteyen işçilerinde seslerini duyurmak istiyorlar.

Gerek 4/D'li sürekli işçiler gerekse belediye şirket işçilerinin yaşadıkları maaş kayıpları için kısa vadede acil bir çözüm getirilmesi gerektiği aşikar hale gelmiştir.

Bu yılki 9 aylık enflasyon rakamları ise şöyle oldu;

ENFLASYON RAKAMLARI ŞÖYLE OLUŞTU

Bu yılın Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran,Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında enflasyon rakamları şöyle gerçekleşti;

AYLAR TÜKETİCİ FİYATLARI (TÜFE) ÜRETİCİ FİYATLARI (ÜFE)
OCAK 1,06 0,45
ŞUBAT 0,16 0,09
MART 1,03 1,58
NİSAN 1,69 2,98
MAYIS 0,95 2,67
HAZİRAN 0,03 0,09
TEMMUZ 1,36 - 0,99
AĞUSTOS 0,86 -0,59
EYLÜL 0,99 0,13
TOPLAM 8,13 6,39

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler