Anasayfa » Medya Haberleri » ABD'den Türkiye karşıtı skandal tasarı

ABD'den Türkiye karşıtı skandal tasarı

ABD'den Türkiye karşıtı skandal tasarı

ABD'den Türkiye karşıtı skandal tasarı

Tarih :
ABD'den Türkiye karşıtı skandal tasarı

ABD Senatosunun, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan "Barış Pınarı Harekatı" dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye'yi hedef alan ağır maddelere yer verildi.

KONGREDE İKİ PARTİ DE HEMFİKİR

Söz konusu paketin taslağını Twitter'dan paylaşan Graham, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu savundu.

Buna göre, yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı tasarıda yer aldı.

90 GÜNLÜK SÜRE

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

S 400

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Suçüstü yakalanan altın dolandıcısı çeteye 'adli kontrol'
2020 yılı bütçesi bugün Meclis'e geliyor
Anneler dikkat! 15.600 TL'lik ödemeyi siz de alabilirsiniz
KİT taşeronuna kadroda kritik detay!
Bütçede aslan payı sağlık ve eğitime
Bütçede EYT'liler ile ilgili kaynak yok
Kamuda görevden alma depremi! Çok sayıda bürokrat görevden alındı...
Cepten somon gelecek
Esnafa yeni destek

Benzer Haberler