Anasayfa » Medya Haberleri » Trump üst üste açıklama yaptı. Kimse ne dediğini anlamadı

Trump üst üste açıklama yaptı. Kimse ne dediğini anlamadı

Trump üst üste açıklama yaptı. Kimse ne dediğini anlamadı

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekileceklerini açıkladıktan sonra hiç durmadan gündemi meşgul etti. Her defasında kendisiyle çelişen, kendisini yalanlayan, Türkiye'yi bir taraftan öven diğer taraftan tehdit eden Trump'ın bu sözlerine kimse anlam veremedi. Başkan bazen mikrofon karşısında tuhaf sözler söylerken bazen de telefonuna sarılıp Twitter üzerinden, okuyanları hayrete düşürdü. İşte o sözler...

Tarih :
Trump üst üste açıklama yaptı. Kimse ne dediğini anlamadı
Sadece Türkiye değil dünya gündemine bomba gibi düşen Barış Pınarı Operasyonu, 6 Ekim akşamı Başkan Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesinin ardından yoğun bir şekilde telaffuz edildi. Görüşmeden saatler sonra Beyaz Saray, Suriye’den çekileceklerini söylerken 9 Ekim Çarşamba günü Erdoğan’ın düğmeye basmasıyla operasyon başladı. Beyaz Saray’ın ilk açıklamasından bu yana Trump ve ABD cephesinden kafaları karıştıran ve birbiriyle tutmayan birçok açıklama yapıldı. İşte o tutarsız ifadeler:

7 EKİM PAZARTESİ - SURİYE'DEN ÇIKIYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesine istinaden Beyaz Saray şu açıklamayı yaptı: “Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak. Türkiye bundan böyle, ABD'nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak.”

7 EKİM PAZARTESİ - KÜRTLERE MUAZZAM PARA ÖDENDİ

Öğlen saatlerinde Donald Trump yeni bir açıklama yaptı. Trump "ABD'nin yıllar önce Suriye'de 30 gün kalması gerekiyordu. Biz kaldık ve görünürde amacı olamayan bir muharebeye gitgide daha derinden battık. Ben Washington'a geldiğimde, DEAŞ bölgede gemi azıya almıştı. DEAŞ halifeliğini çarçabuk yüzde 100 yenilgiye uğrattık. Buna çoğu Avrupa'dan binlerce DEAŞ savaşçısını yakalamamız da dahil. Ama Avrupa onları geri istemedi, "Sen onları elinde tut ABD" dediler. Ben de dedim ki "HAYIR, size büyük iltimas geçtik ve şimdi bizden onları devasa bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir. Gene dediler ki "HAYIR", her zamanki gibi ABD'nin NATO'nun, ticaretin, her şeyin "kerizi" olduğunu sandılar. Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi. Onlar on yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar. Bu savaşta neredeyse 3 yıl beklemede kaldım. Bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi. BİZİM YARARIMIZA OLAN YERDE SAVAŞACAĞIZ VE SADECE KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAĞIZ. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi bu işe çözüm bulmalılar. Hepsi de DEAŞ'tan nefret ediyor, yıllardır düşmanlar. Biz 7000 mil uzaktayız ve yakımızda bir yere gelirlerse DEAŞ'ı yine hezimete uğratırız" dedi.

7 EKİM PAZARTESİ - TÜRK EKONOMİSİNİ MAHVEDERİM

Akşam saatlerinde Donald Trump gelen baskıların ardından şu açıklamayı yaptı: "Daha önce güçlü bir şekilde ifade ettim, şimdi bir kez daha yinelemek için söylüyorum; Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım). Türkiye, Avrupa ve diğer ülkelerle (Suriye'de) yakalanan DEAŞ savaşçılarına ve ailelerine göz kulak olmalı. Şimdi bölgede bazıları çok zengin olan diğer ülkeler için kendi topraklarını koruma zamanı. ABD büyüktür.”

7 EKİM PAZARTESİ - OBAMA'NIN BİZİ DÜŞÜRDÜĞÜ DURUM

Donald Trump, Türkiye’yi tehdit ettiği sözlerin üzerinden dakikalar geçmişken Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu Uzmanlarından Michael Doran'ın Anadolu Ajansı’nın videosunu kullandığı şu tweet’ini beğenerek paylaştı: "Suriye'nin kuzeyinde gördüklerinize şaşırıyor musunuz? Ben şaşırmıyorum. Ocak 2018'de Obama'nın bizi Türkiye'ye ilişkin koyduğu ikilemi açıklamıştım."

7 EKİM PAZARTESİ - SURİYE'DE TARAF DEĞİLİM

Gece saatlerinde Trump yeni açıklamalarda bulundu. Suriye ile ilgili kararının doğru olduğunu dile getiren Trump, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum" dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile "iyi ilişkileri" olduğunu kaydetti.

"Uzun yıllardır Suriye'deyiz. Suriye'deki görev kısa vadeli olmalıydı. Girip, çıkmamız gerekirdi." ifadesini kullanan Trump, Türkiye'nin operasyon düzenleyeceği bölgede 50 civarında ABD askeri bulunduğunu ve bunlara zarar gelmesini istemediğini belirterek, "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a bizden kimseye zarar vermemelerini, bunun büyük bir sorun olacağını söyledim. Türkiye uzun süredir düşmanı olan PKK ile savaşıyor. Tüm bunların Obama yüzünden başladığına dair bugün bazı haberler okudum. Obama, Türkiye ve PKK arasında bir savaş başlattı" dedi.

Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'artık bunlar sizin sorumluluğunuzda olacak' dedim. Kimler sorumlu olacak? Rusya, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve bu bölgedeki herkes sorumlu olacak. DEAŞ tüm bu ülkelerin can düşmanı. Ve tüm bu ülkeler en az bizim kadar DEAŞ'tan nefret ediyor" diye de konuştu. Ayrıca PKK'yı kastederek, "Türkiye ile bazı Kürtler arasında uzun yıllara dayanan doğal bir savaş var." değerlendirmesini yaptı.

8 EKİM SALI - ASKERLERİMİZİ ÇEKTİK

Trump, üst düzey askeri yetkililerle Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin basına açık kısmında, gazetecilere Suriye kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin Suriye'de gereğinden uzun kaldığını belirten Trump, "Söz konusu bölgede (Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin operasyon düzenleyeceği bölge) 50 asker vardı ve bu kişiler bölgeden çıktı." ifadesini kullandı.

8 EKİM SALI - KÜRTLERİ TERK ETMEDİK. TÜRKİYE İLE ARAMIZ İYİ

Trump öğlen saatlerinde Türkiye hakkında yeni açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı “Birçok kişi Türkiye'nin ABD için büyük bir ticaret ortağı olduğunu kolaylıkla unutuyor. Aslında F-35 savaş uçaklarımızın gövdesini onlar üretiyor. Ayrıca Türkiye birlikte iş yapmak için iyi bir muhatap, İdlib'te birçok kişinin hayatını kurtarmama ve benim ricam üzerine, daha uzun yıllar cezası olan Papaz Brunson'ı sağlıklı bir şekilde geri döndürmeme yardımcı oldular. Ayrıca şunu da hatırlayın; Türkiye NATO'nun iyi konumdaki önemli üyelerinden biri. 13 Kasım'da benim davetlim olarak ABD'ye geliyor. Suriye'den çekilme sürecinde olabiliriz ama özel insanlar ve harika savaşçılar olan Kürtleri asla terk etmedik. Benzer şekilde NATO üyesi ve ticaret ortağı olan Türkiye ile de ilişkimiz çok iyi. Türkiye'nin halihazırda büyük bir Kürt nüfusu var. Suriye'nin o kısmında kalan yalnızca 50 askerimizin çekildiğini anlıyorlar. Türkiye'nin gireceği gereksiz bir çatışma ekonomileri ve kırılgan para birimleri için yıkıcı olur. Kürtlere mali yardım ve silah yardımı yapıyoruz!" diyerek bir kez daha kafaları karıştırdı.

9 EKİM ÇARŞAMBA - BİTMEYEN SALAKÇA SAVAŞLAR...

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter’da şu açıklamaları yaptı: “Çeşitli gruplar arasındaki savaş yüz yıllardır sürüyor. ABD, hiçbir zaman Ortadoğu'da olmamalıydı. 50 askerimizi çıkardık. Türkiye, Avrupa'nın geri almayı reddettiği ve ele geçirilen DEAŞ savaşçılarını üstlenmek zorunda. Bu bitmeyen salakça savaşlar, bizim için bitiyor!"

Trump bir başka paylaşımında Çeşitli gruplar arasındaki savaş yüz yıllardır sürüyor. ABD, hiçbir zaman Ortadoğu'da olmamalıydı. 50 askerimizi çıkardık. Türkiye, Avrupa'nın geri almayı reddettiği ve ele geçirilen DEAŞ savaşçılarını üstlenmek zorunda. Bu bitmeyen salakça savaşlar, bizim için bitiyor! (Kitle imha silahları) Hiç yoktu. Şimdi yüce askerlerimizi ve ordumuzu yavaşça ve dikkatlice eve getiriyoruz. Odağımız büyük resimde. ABD, hiç olmadığı kadar büyük" ifadelerini kullandı.

9 EKİM ÇARŞAMBA - TÜRKİYE'NİN ÖLÜMCÜL DÜŞMANI PKK

Trump akşam saatlerinde yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu. Türkiye, hapisteki tüm DEAŞ savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve DEAŞ'ın herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz. Obama döneminde olduğu gibi Türkiye'nin ölümcül düşmanı olan PKK ile ortaklık yaptığınız zaman, bu son derece zor bir durum olur. Onlar uzun yıllardır birbirinden nefret ediyorlar.”

10 EKİM PERŞEMBE - 40 DEAŞLI GÖZETMİMİZDE

Washington Post gazetesi Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında kalan bölgede, YPG kontrolündeki cezaevlerinde tutuklu bulunan yaklaşık 40 üst düzey DAEŞ militanının, harekat öncesi bölgeden çıkarılarak ABD gözetimine alındığını duyurdu. Trump da konuyla ilgili olarak şu duyuruyu yaptı: “Türkiye'nin ya da Kürtlerin kontrolü kaybetmesi olasılığına karşın ABD, Beetles olarak bilinen ve Suriye'de baş keserek infaz gerçekleştiren 2 DEAŞ militanını gözetimine aldı ve Suriye'den çıkartarak ABD tarafından kontrol edilen güvenli bir bölgeye getirdi. Onlar kötünün de kötüsü.”

10 EKİM PERŞEMBE - TÜRKİYE UZUN SÜREDİR SALDIRMAYI PLANLIYORDU

ABD Başkanı Donald Trump, öğlen saatlerinde Barış Pınarı Harekatı devam ederken sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Kürtlerle görüştüğünü söyleyen Trump, "Türkiye, Kürtlere uzun süredir saldırmayı planlıyordu. Onlar sonsuza dek savaşıyorlardı. Saldırı bölgesinin yakınında askerimiz yok. BİTMEK BİLMEYEN SONSUZ SAVAŞLARA son vermeye çalışıyorum. Her iki tarafla da konuşuyorum. Bazıları bizim bölgeye binlerce asker gönderip en baştan yeni bir savaş başlatmamızı istiyor. Unutmayın, Türkiye bir NATO üyesidir. Diğerleri "DIŞARIDA KAL", bırak Kürtler (bizim mali yardımımızla bile olsa) kendi savaşlarını versin diyor. Ben, eğer kurallara uymazsa, Türkiye'yi finansal açıdan çok sert yaptırımlarla vuralım diyorum! Yakından izliyorum" dedi.

10 EKİM PERŞEMBE - SERT YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ

Trump akşam saatlerinde bir kez daha Türkiye hakkında konuştu. Trump “Suriye'de Türkiye'nin saldırısı altındaki bölgelerde artık askerimiz yok. Biz işimizi mükemmel bir şekilde yaptık. Şimdi Türkiye Kürtlere saldırıyor, bu ikili 200 yıldır birbiriyle savaşıyor. Şimdi bizim üç seçeneğimiz var. Ya oraya asker göndereceğiz ve askeri olarak kazanacağız ya Türkiye'yi finansal olarak ve yaptırımlarla sert bir şekilde vuracağız ya da Türkiye ve Kürtler arasında bir anlaşma için arabuluculuk yapacağız!” görüşünü paylaştı.

11 EKİM CUMA - ARABULUCULUK YAPACAĞIZ

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin başlattığı operasyonun durdurulması ve YPG/PKK tarafından Türkiye'ye yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi için birtakım çalışmalar yaptıklarını belirterek, Trump'ın, terör örgütü PKK'nın Suriye kanadı YPG ve Türkiye arasında "ara buluculuk" yapmak ve ateşkes sağlayabilmek için bir yol bulmaya çalıştığını söyledi.

11 EKİM CUMA - HAREKATTAN ENDİŞELİYİZ

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump'ın bakanlığa Türkiye'ye yönelik yaptırım getirme yetkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını ancak yaptırımların şu anda uygulanmayacağını duyurdu. Trump'ın Suriye'deki Barış Pınarı Harekatından "endişe duyduğunu" belirten Mnuchin, "Başkan, Türkiye'nin tek bir DEAŞ savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesinin zorunlu olduğunu açıkça söylemek istiyor." ifadesini kullandı.

12 EKİM CUMARTESİ - SAVAŞLAR SONA ERMELİ

ABD Başkanı Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı tek cümlelik paylaşımda, 'Sonu olmayan savaşlar sona ermeli' ifadesini kullandı.

12 EKİM CUMARTESİ - YPG'NİN UÇAĞI YOK. BÖLGEDEN ÇEKİLSİNİLER

Washington'da seçmenlerle bir araya gelen ABD Başkanı Trump, "Umarım YPG'liler bölgeden çekilirler, Türkiye'nin hava gücüne karşı şansları yok. YPG/PKK'nın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilme niyetinde olduğunu ve bunun iyi bir şey olacağını söyledi. Suriye'den çekilme kararını savunan ABD Başkanı, askerlerimiz 50 sene daha Suriye'de kalamazdı" dedi. Trump, "Daha kendi sınırımızı kontrol edemezken Türkiye-Suriye sınırını kontrol etmemiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

13 EKİM PAZAR - SURİYE'YE 50 MİLYON DOLAR YARDIM

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Trump'ın, Suriye'de "acı çeken" etnik ve dini azınlıkların korunmasına çok önem verdiği belirtildi. Açıklamada, "Başkan Trump, Suriye için orada acı çeken etnik ve dini azınlıkların korunması ve insan haklarının iyileştirilmesi için 50 milyon dolarlık yardımı serbest bıraktı." ifadelerine yer verildi.

13 EKİM PAZAR - ERDOĞAN İZİ İSTEMEDİ, "GİRİYORUM" DEDİ

Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan ve Margaret Brennan'ın sunduğu Face The Nation programında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeyinden 1000 Amerikan askerinin çekilmesi için talimat verdiğini açıkladı. Esper, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump’la yaptığı görüşmede izin ya da onay istemediğini, sadece Suriye'ye gireceğini söylediğini belirtti.

13 EKİM PAZAR - ÇOĞUNLUK YAPTIRIM İSTİYOR. BEKLEMEDE KALIN

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye sınırındaki savaşa katılmamak çok akıllıca. Bizi yanlışlıkla Ortadoğu'ya sokanlar hala savaşmamızı istiyor. Ne kadar kötü bir karar verdiklerinin farkında değiller. Neden savaş ilanı istemiyorlar?" dedi. Trump, "İki yıl önce Irak'ın, Suriye'nin bir başka yerinde Kürtlerle savaşacağını hatırlıyor musunuz? Birçok kişi bizim, Irak'a karşı (ki daha yeni Irak için savaşmıştık) Kürtlerle savaşmamızı istedi. Ben hayır dedim ve Kürtler iki kez savaşı bıraktı. Şimdi aynısı Türkiye'yle oluyor. Kürtler ve Türkiye yıllardır savaşıyor. Türkiye PKK'yı teröristlerin en kötüsü olarak görüyor. Başkaları araya girip o ya da bu taraf için savaşmak isteyebilir. Bırakın yapsınlar! Biz durumu yakından izliyoruz. Sonsuz Savaşlar!" açıklamasını yaparken, başka bir tweetinde de "Lindsey Graham ve Demokratlar da dahil olmak üzere pek çok kongre üyesi ile Türkiye'ye güçlü yaptırımlar getirilmesi konusunda anlaşıyorum. Bu konuda harika bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın" ifadelerini kullandı.

14 EKİM PAZARTESİ - DEAŞLILARIN KAÇMASINA MÜSADE EDİLMEMELİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD, DEAŞ'lı mahkumların en kötülerini şu anda elinde tutuyor. Türkiye ve (YPG/PKK) Kürtler, kaçmalarına izin vermemeli." ifadelerini kullandı. Trump, ayrıca "Avrupa, çok defa talep edildiğinde onları (DEAŞ'lıları) geri almış olmalıydı. Şimdi bunu yapmalılar. ABD'ye asla gelemeyecek ya da girmelerine izin verilmeyecektir!" değerlendirmesinde bulundu.

14 EKİM PAZARTESİ - KİMSE BEDEL ÖDEMEK İSTEMEDİ

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye'ye büyük yaptırımların geldiğini açıkladı. Trump, "Biz 200 yıldır birbirleriyle savaşı sürdüren iki grup arasındaki savaşa girmeyeceğiz. Avrupa'nın kendi DAEŞ mahkumlarını alma şansı vardı ama bedelini ödemek istemediler. ‘Bırakalım ABD ödesin’ dediler. Kürtler bazılarını (DAEŞ'lileri) bizi işin içine dahil etmek için serbest bırakıyor olabilir. Çoğu, geldikleri Türkiye ve Avrupa ülkeleri tarafından kolayca yakalanabilirler, ama hızlı hareket etmeliler. Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor. İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini mi düşünüyor? Sonu gelmeyen savaşlar bitecek!" dedi.

14 EKİM PAZARTESİ - AVRUPALILARIN SORUMLULUĞU YOK MU?

ABD Başkanı Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fox News muhabiri Katie Pavlich'in DEAŞ konusunda Avrupa ülkelerinin bir anlaşma yapmadığını anımsatarak, "Şimdi Almanya Başbakanı Angela Merkel ortaya çıkıp, Türkiye'ye (operasyondan) vazgeçmesini söylüyor. Avrupalıların çok fazla sorumluluğu yok mu?" paylaşımına yer verdi.

Trump, açıklamasında ayrıca "DEAŞ'ın yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın. Generallerime dedim ki, neden düşmanımızın toprağını korumak adına Suriye ve Esad için savaşalım? Kürtleri korumak adına Suriye’ye yardım etmek isteyen biri varsa bana uyar; bu, Rusya, Çin ya da Napolyon Bonaparte olabilir. Umarım her şey iyi gider, biz 7 bin mil uzaktayız!" ifadelerini kullandı.

14 EKİM PAZARTESİ - YAPTIRIMLAR AÇIKLANDI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi'ni imzaladığı açıklandı. Yaptırımlara ilişkin "Çeliğe uygulanan gümrük vergisi yüzde 50'ye çıkacak. Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereleri hemen sonlandıracak" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yaptırım listesine alındığı da bildirildi.

15 EKİM SALI - ABC'DE BÜYÜK SKANDAL

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan haber kanalı ABC'nin, silah tanıtımı sırasında kaydedilmiş güçlü patlamaların yer aldığı görüntüleri Barış Pınarı Harekatı sırasında kaydedilmiş gibi servis etmesini, "skandal" olarak nitelendirdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABC News'de büyük skandal. Suriye'de Türklerin bombalamasına ilişkin gerçekten çok korkunç sahte bir video yayınlarken yakalandılar. Tam bir rezalet." ifadesini kullandı.

15 EKİM SALI - ATEŞKES TALEP EDİYORUZ

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ''ABD, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine yeşil ışık yakmadı'' dedi. Başkan Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Suriye'de derhal ateşkes talep ettiğini söyleyen Pence, krize çözüm konusunda aracı olmak için Türkiye'ye gideceğini ve kendisine Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'ın da eşlik edeceğini belirtti.

15 EKİM SALI - MAZLUM KOBANİ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkan Yardımcı Mike Pence, ABD Başkanı Donald Trump'ın, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye uzantısı Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) sözde komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile telefonda görüştüğünü belirtti. PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan, Mazlum Kobani adlı terörist için "manevi oğlum" ifadesini kullanmıştı.

15 EKİM SALI - TÜRKLER ÖĞLR YEMEĞİNE ÇIKAR GİBİ SAVAŞA ÇIKIYOR

ABD'nin önde gelen televizyon kanallarından olan FOX'un yayınına bağlanan ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na “Türkler öğle yemeğine çıkar gibi savaşa çıkıyor” yorumunu yaptı.

16 EKİM ÇARŞAMBA - PKK, DEAŞ'TAN DAHA TEHLİKELİ

ABD Başkanı Donald Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ikili görüşmenin ardından Beyaz Saray'da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Burada Suriye konularına değinen Trump "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın kararı beni şaşırtmadı. Uzun süredir bunu yapmak istiyordu, uzun süredir Suriye sınırına asker yığıyordu" dedi.

Suriye'nin kuzeyindeki askerlerini çektiklerini anımsatan Trump, “Türkiye ile Suriye arasındaki bir savaşa dahil olmayacağım; özellikle de Kürtlere baktığınız zaman, ki onlar melek değil. PKK'ya bakın mesela. DEAŞ PKK'ya saygı gösteriyor, neden biliyor musunuz? Çünkü DEAŞ'tan daha sertler. Kimse bunu söylemek istemiyor ama biz Kürtleri melek gibi gösteriyoruz. Onlara büyük miktarda paralar harcadık. Evet bizimle savaştılar ve bu çok güzel bir şey fakat ciddi miktarda paralar harcadık onlara. Türkiye ile Suriye arasında bir sorun var, onlar kendileri çözsün bunu. Orada olmamız gerekmiyor" ifadelerini kullandı.

16 EKİM ÇARŞAMBA - ABC'Yİ REZİL ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, ABC News muhabirinin sorusuna verdiği cevap ile adeta rezil etti. Trump, muhabirin Suriye ile ilgili sorusuna "Türkiye'nin sınırda büyük bir ordusu var. Ben Erdoğan'a operasyon konusunda yeşil ışık yakmadım. Gerçi siz Kentucky'deki poligon atışlarını Türkiye bölgede katliam yapıyor diye yayımlayan kanalsınız." diye cevap verdi.

16 EKİM ÇARŞAMBA - NEZAKETTEN UZAK MEKTUP

Donald Trump’ın 9 Ekim tarihinde Başkan Tayyip Erdoğan’a yazdığı ve siyasi nezaketten tamamen uzak bir mektup sızdırıldı. Beyaz Saray yetkilileri mektubu doğrularken, mektubun Trump tarafından iç politika malzemesi olarak kullanıldığı iddia edildi

Kaynak : Haber7
7 bakanlığa ait atama kararları yayımlandı
Yargıtay sekiz dairesini kapattığını duyurdu
8 işçi çalıştıran işveren ücretleri banka kanalıyla ödeme yükümlülüğüne tabii midir?
Baykal'a hakaretten ceza aldı, videoyla özür diledi
Virüs çocukların okula dönmesine engel mi?
Toyota’nın yeni COO’SU İsmail Ergun oldu
Havai fişek fabrikasının 2 sahibine gözaltı
Mersin Büyükşehir Belediyesi 28 İşçi Alacak
Emniyet müdürlüğü önünde tartıştığı kadını silahla vuran şüpheli tutuklandı
Samsun'da 2 doktor saldırıya uğradı
Nakdi destek yardımı ne zaman yatar? | Ücretsiz izin maaşı bu hafta yatar mı?
Memurlar.net yazılım uzmanı alım ilanı
Araç alacaklar dikkat!İbre tersine döndü
Habertürk'te ortalık karıştı! Canlı yayında sert tartışma
Tediye ödemeleri ne zaman? Temmuz ayı ilave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak?
Haksız kesilen elektrik faturalarının bedelini faiziyle geri aldı
Soylu: Mücadele, 'kamuda hala FETÖcüler var' demek değil
En yüksek dul ve yetim aylığı 4.500 TL'ye çıkacak!
İBB genel sekreterine sürpriz atama!
Kritik 'et ve kıyma' uyarısı
Normalleşince gaza bastık
'Marmara Denizi'de bir deprem olursa 7,2'lik bir enerji var
2 öğretim üyesi, 2 asistan hekim ve bir çalışanda virüs tespit edildi
Yeni baro için başvuru yapıldı: AHAB
'Boş masada oturtmak' işe iade sayılır mı?
Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır?
Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Vali uyardı: Tedbirlere uyulmaması vaka sayısını artırıyor
Yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı
İstifa eden kamu işçisi görevine dönebilir mi?
Araç sahipleri dikkat! 10 kuruş zam yapıldı...
Selvi tarih verip kabinenin değişeceği söyledi!
Ortadan kaybolan baraj için 4 soru
Vaka sayısı artan 5 ilde, yüzde 7 daha az yeni vaka var
CHP yolsuzlukla suçladığı kişiyi Genel Sekreter yaptı
Kamudaki en gariban personelin Temmuz sonrası emekli maaşı ve ikramiyesi
Kariyer Uzman ve Müfettişlerin 15 Temmuz net maaşları
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Koronavirüste ikinci dalga mı yaşanıyor?
SGK-SSK hak tanıdı! Çalışmadan emekli olabilirsiniz!
Artvin'de yangın çıktı... Bir köyün tamamı yandı
Dört ilden yeni karantina uygulaması haberleri geldi
Meteoroloji 14 il için sağanak uyarısı yaptı!
Askeri sadece 1. derece yakını uğurlayacak
Yalova Teşvikye Belediyesi 3 İşçi Alacak
Araç sahipleri dikkat! Yeni zam geldi
Koronadan öldüğü söylenen adamı görenler şaşırıyor!
Üç ilden yeni karantina uygulaması haberleri geldi

Benzer Haberler