Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonları ilgilendiren 2 vergi adımı geliyor

Milyonları ilgilendiren 2 vergi adımı geliyor

Milyonları ilgilendiren 2 vergi adımı geliyor

Milyonları ilgilendiren 2 önemli vergi adımı geliyor

Tarih :
Milyonları ilgilendiren 2 vergi adımı geliyor

Metro ve otobüs biletinde ÖTV kalkıyor. Emlak vergisine yeni düzenleme geliyor

Büyükşehir belediyelerinin mali yapısını güçlendirmek için bazı düzenlemelere gidiliyor.

YENİ ADIM ATILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti’nin hazırladığı ve muhalefet partilerinin de görüşünün alındığı taslakla, 30 büyükşehir belediyesinin merkezi bütçedeki vergi gelirlerinden aldıkları paylar konusunda yeni adım atılıyor.

TOPLU TAŞIMADA ÖTV KALKIYOR

En önemli düzenlemelerden birisi, toplu taşıma ücretlerinde Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kaldırılması. Gelirlerin artırılması noktasında ise Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gelirlerinden büyükşehirlere pay aktarılması da önemli bir düzenleme olarak gündemde. CHP’nin gündeme getirdiği, MTV gelirlerinden büyükşehirlere pay aktarılması önerisine sıcak bakan AK Parti Kurmayları, bu konunun Maliye ile yapılacak değerlendirmeden sonra netleşeceğini ifade ederken, MTV gelirlerinin yüzde 10’unun büyükşehir belediyelerine aktarılmasını öngörüyor.

Taslakta ayrıca park cezalarından elde edilecek gelirlerin yanı sıra deprem sigortası, yangın sigortası gibi kalemlerden elde edilen prim gelirlerinin de büyükşehirlere aktarılması gündemde.

EMLAK VERGİLENDİRMELERİ DEĞİŞECEK

Ayrıca emlak vergilendirmeleri de değişecek. Yeni yapılacak düzenleme ile emlak vergisi değeri 4 yılda bir tespit ediliyor. Yeni düzenlemede bu sürenin 2 yıla düşürülmesi, vergilendirme şeklinin değişmesi öngörülüyor. Bir anlamda parka ya da denize bakan bir evle ana caddedeki evin vergisi de farklı olacak.

Yücel Kayaoğlu

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler