Anasayfa » Taşeron » KİT taşeronunda dikkat! Herkes kadroya geçemeyebilir

KİT taşeronunda dikkat! Herkes kadroya geçemeyebilir

KİT taşeronunda dikkat! Herkes kadroya geçemeyebilir

KİT taşeronunda dikkat! Herkes kadroya geçemeyebilir

Tarih :
KİT taşeronunda dikkat! Herkes kadroya geçemeyebilir

KİT'lerde taşeron işçi olarak çalışan personelin kadroya geçişini sağlayacak düzenleme (Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi) 16 Ekim 2019 Çarşamba günü Resmi Gazetede yayımlandı. KİT'lerin 2020 yılı yatırım ve finansman kararnamesi sürekli işçi kadrosuna geçişin nasıl yapılacağını ve şartlarını anlatırken taşerondan kadroya geçişi idarenin takdirine bırakıyor. Yani taşeron işçi olarak çalışan herkes kadroya geçemeyebilir. İşte detaylar...

KİT'lerde kadro bekleyen binlerce kişiyi heyacanlandıran kararname bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. 2020 yılı KİT'lerin 2020 yılı yatırım ve finansman kararnamesi ile KİT'lerde çalışan hizmet alım yolu ile çalıştırılan personelin (Taşeron çalışanlar) sürekli işçi kadrosuna geçişi için bir düzenleme yapıldı.

RESMİ GAZETEDEKİ İBARE DİKKAT ÇEKTİ

Düzenleme KİT taşeronlarını kadro adına umutlandırdı. Fakat düzenlemedeki sürekli işçi kadrosuna geçiş maddesinde dikkat çeken ibareler bulunuyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın 8. maddesinin 1. fıkrasında"sınavda başarılı olanların hali hazırda görev yaptıkları teşebbüs veya bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir" denildi.

Resmi Gazete'deki metin aynen şöyle oldu;

Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere istenirse istihdam edilebilir. Yani taşeron çalışanların hepsini zorunlu olarak sürekli işçi kadrosuna geçirilme zorunluluğu getirilmemiş. İdarelerin takdir yetkisine bırakılmıştır.

KADRO İÇİN ZORUNLU HALE GETİRİLMELİ

KİT'lerde çalışan taşeron işçilere kadro verilebilmesi için ifadenin 'istihdam edilebilir' yerine 'istihdam edilir' şeklinde düzeltilmelidir. Böylelikle kadro bekleyen binlerce taşeron işçi çalıştığı kurumda kadrosuna kavuşmuş olacaktır.

NE OLMUŞTU?

Bugünkü Resmi Gazetede yer alan "Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2020 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programında" KİT'lerdeki Taşeron işçilere daimi kadro çıktı. İşte Karardaki hükümler:

Kadro geçisi için;

2 YIL VE SINAV ŞARTI VAR

---* 4/12/2017tarihi itibariyle en az 2 yıl kesintisiz olarak çalışmış olmak ve halen çalışıyor olmak,

---* Çalışılan kurum tarafından yapılacak sözlü veya yazılı sınavda başarılı olmak şartları getirildi.

'İŞÇİ STATÜSÜNDE İSTİHDAM' EDİLECEKLER

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın 8. maddesinin 1. fıkrasında"sınavda başarılı olanların hali hazırda görev yaptıkları teşebbüs veya bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir" denildi.

GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMASIDA VAR

KİT'lerde geçici ve mevsimlik işçi çalıştırılabileceği de yayımlanan Cumhurbaşkanılığı Kararı'nın 9. maddesinde düzenlendi.

İşte Resmi Gazete'de 16.10.2019 tarihli bugün yayımlanan metnin ilgili bölümü;

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi tam metni için Tıklayınız

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler