Anasayfa » Medya Haberleri » ERBD’den Atilla’nın atanmasına itiraz

ERBD’den Atilla’nın atanmasına itiraz

ERBD’den Atilla’nın atanmasına itiraz

Borsa İstanbul'un yüzde 10'una sahip olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (ERBD), Hakan Atilla'nın genel müdür olarak atanmasına itiraz etti.

Tarih :
ERBD’den Atilla’nın atanmasına itiraz
ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmekten ABD’de tutuklu bulunduğu sürenin sonunda Temmuz ayında tahliye edilen Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne seçilmesine BİST hissedarlarından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) itiraz ediyor.

Reuters’a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “EBRD Atilla’nın Genel Müdür olarak atanması kararını desteklemedi ve bu konudaki itirazını net olarak olarak ortaya koydu” derken, Atilla’nın CEO olarak göreve getirilmesi ile ilgili soruyu yanıtlayan EBRD İletişim Direktörü Jonathan Charles şunları söyledi:

“Bize danışılmadı ve biz desteklemiyoruz. Bu konuyu yetkililerle görüşeceğiz” dedi.

EBRD’nin Borsa İstanbul’da yüzde 10 payı bulunuyor.

‘HUKUKİ BİR ENGEL YOK’
Konu hakkında bilgi sahibi aynı kaynak, EBRD’nin itirazına rağmen atamanın gerçekleştirildiğine işaret ederek, bunun önünde hukuki bir engel olmadığını kaydetti ve “Yönetim Kurulu’ndaki EBRD üyesi bu atamaya katılmadı. Bu konuda bir anlaşmazlık söz konusu” dedi.

BİST Genel Müdürü Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atanmasının ardından asaleten bir genel müdür ataması yapılmamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Atilla’nın yeni BİST Genel Müdürü olarak göreve başladığını dün akşam saatlerinde duyurmuştu.


Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada da,”Borsa İstanbul A.Ş.'nin 21 Ekim 2019 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Genel Müdürlük görevine Mehmet Hakan Atilla seçildi. Atilla, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapacak” denildi. (REUTERS)

Kaynak : Sözcu
Yaşar Büyükanıt'ın eşi vefat etti
Öğretmenliği bıraktı, dünyaca ünlü otomobil markalarına makine üretiyor
2 günlük denetiminde bin 972 sürücü alkollü çıktı
Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Mahkeme kararı olmadan ad ve soyadı değişimi uzatılıyor
AK Parti Balıkesir İl Başkanı istifa etti
Dolar ve avroda gün sonu fiyatları
Cami imamı ve ailesi kazada hayatını kaybetti
Altında gün sonu fiyatları

Benzer Haberler