Anasayfa » Medya Haberleri » Altın fiyatları rekor kırdı, vatandaş bir ayda 7 ton sattı

Altın fiyatları rekor kırdı, vatandaş bir ayda 7 ton sattı

Altın fiyatları rekor kırdı, vatandaş bir ayda 7 ton sattı

Altın fiyatları bu yıla 218,1 lira seviyelerinden başlarken ağustosta 316,7 liraya yükselerek tarihi zirvesini gördü. Vatandaş ise son bir ayda 7 ton altın sattı.

Tarih :
Altın fiyatları rekor kırdı, vatandaş bir ayda 7 ton sattı
Altın fiyatları ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi, döviz kurlarındaki yükselişle geçtiğimiz aylarda rekor kırmıştı. Altın fiyatında yaşanan bu gelişme sonrası yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi.

Bu dönemde, gram altındaki yükselişi kara çeviren mudilerin altın hesapları ton bazında düşüş kaydetti. Fiyat yükselişi değer bazında ise altın hesaplarına rekor tazeletti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları ağustosta 60 milyar 476 milyon lira ile rekor seviyeye ulaştı.

Bu rakamın 59 milyar 287 milyon lirası yurt içi, 1 milyar 189 milyon lirası ise yurt dışı yerleşiklerin hesaplarından oluştu.

Bankalarda tutulan kıymetli maden depo hesapları tutarı 2018 sonunda 41 milyar 390 milyon lira, temmuzda ise 55 milyar 181 milyon lira seviyesinde bulunuyordu. Böylece kıymetli maden depo hesapları tutarı bir ayda 5 milyar 295 milyon lira, yıl başından bu yana ise 19 milyar 86 milyon lira artış kaydetti.Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) altının kilogramı ağustos ayının son işlem gününü 287 bin 500 liradan tamamladı. Buna göre bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğünün ağustos sonunda 210,4 ton düzeyinde gerçekleştiği hesaplandı.

Sözcü'nün aktardığına göre, yapılan hesaplamalara göre, bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü, temmuz sonunda 217,3 ton seviyesinde bulunuyordu. Bu da kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğünde temmuzdan ağustosa kadar geçen bir ayda 6,9 tonluk azalış gerçekleştiğini ortaya koydu.

Öte yandan geçen yılı 189,6 tonla kapatan altın hesaplarında, 8 ayda 20,8 tonluk artış yaşandığı görüldü.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler