Anasayfa » Medya Haberleri » Bu neyin ücreti böyle şoför bey?

Bu neyin ücreti böyle şoför bey?

Bu neyin ücreti böyle şoför bey?

Bu neyin ücreti böyle şoför bey?

Tarih :
Bu neyin ücreti böyle şoför bey?

15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın 1 saat ücretsiz olmasına rağmen taksiciler müşterilerden 10 lira ücret talep ediyor. Taksi esnafı bazılarının bagaj ücreti bile aldığını dile getirirken, haksız yere alınan giriş ücretini de doğruladı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Yurt “Bazılarının 1 saatin altında kalsa bile böyle bir para talep ettiği doğrultusunda bize bilgi geliyor” dedi.

Temmuz Demokrasi Otogarı’nın (Esenler Otogarı) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin almasıyla birlikte, giriş çıkış kontrolleri İSPARK’ın eline geçti. Yeni sistemle birlikte otogara giriş çıkış 1 saate kadar ücretsiz oldu. 1 saatten sonra ise 8 lira ücret alınıyor. Bazı taksiciler ise yeni yapılan bu sistemin tam anlaşılmadan avantaja çevirmeye çalışıyor. Uzun zamandır birçok kullanıcının şikâyet etmeden inmediği ticari taksilerin bazı esnafları vatandaşın cebinden resmen para çalıyor.

Otogara giriş çıkışlarda park ücreti ödediklerini belirten bazı taksi sürücüleri ise bunu müşteriye yansıtıyor. Bazı taksiciler ise durumu doğruladı. Taksicilerden Yusuf Özkan “Şu anda 1 saat ücretsiz. Ben herhangi bir ücret talep etmiyorum, bagaj parası da talep etmiyorum. 1 saatten fazla kaldıysam tamamen bana aittir ve ücreti, aldığım yolcudan kesinlikle talep etmiyorum. Otogarın taksileri otopark ücreti de bagaj ücreti de alıyorlar biz bunu duyduk, yakın mesafelere götürmüyorlar, yüksek fiyat istiyorlar. Biz kesinlikle taksimetremiz ne yazarsa onu alıyoruz” dedi. Taksici Burhan İvdil de “Bu ücreti isteyenler var. İstememeleri gerekiyor ama 5-10 TL otopark ücreti istiyorlar” diye konuştu. 1 saat ücretsiz olduğunu ifade eden Mansur İlgün “Biz istemiyoruz. Kapının girişinde de ‘yolcudan bir ücret talep edilemez’ diye yazıyor. Duyduğumuz kadarıyla ücret talep ediyorlar. Eskiden 25 dakika ücretsizdi şu an 1 saat ücretsiz ama 10 TL alıyorlarmış binen yolculardan” diye konuştu.

Taksici Erdal Kendigelen ise “Otogar taksileri böyle bir para talep ettiklerini biliyorum. Taksiciler esnaflığa aykırı şeyler yapıyorlar, otogardaki çoğu taksici bunu yapıyor müşteriye karşı. Bizim gibi dışarıdan gelen taksiler böyle bir şey yapmıyor” diyerek ifade etti.

DOĞRULUĞUNU TESPİT ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt “Yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi, otogarda ücretsiz otopark süresini 1 saate çıkarttı. Otogarda çalışan taksileri giriş çıkışlarda eğer 1 saati geçmezse bekledikleri süre ücret almamaları gerekiyor. Eğer 1 saati geçmişse kaldıkları süre tabii ki çıkışta ücret neyse onu ödemek zorundalar. Dolayısıyla müşteriden bunu talep ediyorlar” dedi. Yurt “Burada şunu yapmalarını biz Taksiciler Esnaf Odası olarak öneririz; müşteriyle ters düşmemek için kendileri ödemelerini yaptıklarında bu otopark fişini müşterilerine göstersinler, müşterileriyle aralarında böyle bir tartışma çıkmasın. Böyle bir konuda tartışma çıktığını biz de duyuyoruz. Bizim Taksiciler Esnaf Odası olarak önerimiz doğru olan şeyi yapmalarıdır. Bizim de yetkililerden öğrendiğimiz kadarıyla konu İBB meclisine sunulmuş, bu konuya bir çözüm üretilmesi gerektiğini onlar da düşünüyorlar. Biz de bu konuda kendilerine rica ettik. Çünkü orada çalışan esnafımız bu konuda mağduriyet yaşıyor. Halkımız da tabii ki bu konuda mağdur olmasın. Çünkü bazılarının 1 saatin altında kalsa bile böyle bir para talep ettiği doğrultusunda bize bir bilgi geliyor ama tabii bunun doğruluğunu bizim şu an da orada tespit etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Kaynak : Karar

Benzer Haberler