Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona aylık 600 TL hesabı!

Kadro alan taşerona aylık 600 TL hesabı!

Kadro alan taşerona aylık 600 TL hesabı!

Kadro alan taşeronda iki yılda maaş kaybı aylık 600 TL'yi buluyor! Enflasyon rakamları kadro alan taşeronu vurdu.

Tarih :
Kadro alan taşerona aylık 600 TL hesabı!

Kadro alan taşeronda iki yılda maaş kaybı aylık 600 TL'yi buluyor! Enflasyon rakamları kadro alan taşeronu vurdu.

696 sayılı KHK ile 2 Nisan 2018 tarihinde taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin maaş kayıpları geçen 2 yıllık süreçte artıyor. Taşerondan genel idarelerde 4/D'li sürekli işçi kadrosuna ve belediyelerde belediye şirketlerine geçen işçiler enflasyon rakamlarının dün açıklanması ile bir kez daha mağdur oldular.

TÜİK dün Ekim ayı enflasyonunun TÜFE'de aylık yüzde 2 arttığını açıkladı. Ekim enflasyonu ile 81 milyonu ilgilendiren önemli bir oran da netleşmiş oldu. O da yeniden değerlenme oranı denilen ve devletin vergi, harç ve cezalara uygulayacağı artırım oranını ifade eden rakam. Yeniden değerleme oranının belli olmasıyla yeni yılda vergi, harç ve cezalara yüzde 22.58 oranında zam gelecek.

HERŞEYE YÜZDE 22.58 ZAM

Yani aracı olanlar MTV'ye geçen yıla oranlar yüzde 22.58 zamlı vergi ödemesi yapacak. Aynı şekilde diğer vergiler, pasaport, ehliyet harçları, trafik cezaları vb. bir çok kalemde artış oranı yüzde 22,58 oldu.

KAMUDA ÇALIŞANLARIN ZAM ORANLARI

Kamu çalışanı işçiler ve memurlar toplu sözleşmeleri gereği yıllık aldıkları zam miktarı şayet enflasyonun altında kalırsa kalan kısım için enflasyon farkı alıyorlar. Kamu çalışanlarının bir nebze de olsa rahatlatan bu fark uygulaması kamuda bir tek taşerondan kadroya geçen işçiler için yok.

KADRO ALAN TAŞERONUN ZAM ORANLARI

YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre 2020 yılı sonlarına kadar taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçilere 6'şar aylık dönemlerde yüzde 4+4 şeklinde zam yapılıyor. Fakat taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçiler için enflasyon farkı ödemesi yapılmıyor.

KADRO ALAN TAŞERONUN 2 YILDA KAYBI

2018 yılında enflasyon yüzde 26, 2020 yılı için yeniden değerlendirme oranı yüzde 22.58 oldu. 2019 yılı enflasyonunun ise yaklaşık yüzde 13'lerde gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen yıl asgari ücret yapılan yüzde 26'lık artış asgari ücrete yakın çalışan taşeron işçilere yansıtılmamış ve maaşlarda büyük kayıplar oluşmuştu.

YÜZDELİK FARKLAR DA VERİLMDİ

Kadro ve şirkete geçiş öncesi taşeronda çalışırken aldıkları asgari ücretin yüzdelik farkları ( Yüzde 20,30 vb.) geçiş sonrası geçerli olmadı ve zamlarını asgari ücretin yüzdelik farklarına göre alan işçiler sadece yüzde 4+4 zam aldılar. Bazı işçiler ve sendikalar yüzdelik farklar için yargı yolundan başarılı sonuçlar elde etmiş olsa da bu sadece bireysel olarak birkaç kişi ile sınırlı kaldı ve taşerondan geçen ve sayılarının yaklaşık 1 milyon olduğu tahmin edilen işçilere geçerli olmadı.

TAŞERONDA 2 YILLIK KAYIP YÜZDE 30'A YAKLAŞTI

2018 yılında toplam yüzde 8 alan taşerondan geçen işçiler sadece açıklanan enflasyon rakamı nedeniyle (Enflasyon yüzde 26 gerçekleşti) kayıpları yüzde 18 olarak gerçekleşti. Bu yıl enflasona göre şayet beklenti gibi yüzde 13'te gerçekleşirse yüzde 5'lik kayıpları olacak. Fakat yeniden değerlendirme oranına göre kayıpları yüzde 14'e yaklaşmış oluyor.

Sadece enflasyon nedeniyle taşerondan geçen işçilerin kayıpları kümülatif hesaplama ile yüzde 30'a yaklaştı. İlave tediye, ikramiye ödemeleri maaşa göre verildiği için taşerondan kadroya geçen işçiler bu ödemelerde de yine yüzde 30'a yakın kayıp yaşadı.

MAAŞ KAYBI AYLIK 600 TL'Yİ BULUYOR

İlave tediye ve ikramiye vb. diğer ek ödemeler hariç kadro alan taşeronun maaş kaybı iki yıllık dönemde aylık olarak 600 TL'yi buluyor.(Bu rakam Ocak ayı itibari ile büyük oranda gerçekleşmiş olacak) Bu hesaplama en düşük maaş olan 2000 liraya göre kabaca yapılmış bir hesaplama. Yüzdelik fark ile çalışan ve maaşı asgari ücrete göre daha yüksek olan işçilerde rakam daha da artıyor.

TİS VE KADRO UMUTLARI BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞMEDİ

4/D'li işçilerin kamu işçileri toplu sözleşme umutları ise bu yıl da gerçekleşmedi ve 2 yıl daha ötelenmiş oldu. Belediye şirket işçileri ise işten çıkarılma korkusunu her sabah işe giderken yaşadıklarını ifade ederek kendilerine de belediye işçiliği kadrosunun verilmesi talebinde yine bir gelişme oladı.

ÇÖZÜM GETİRİLSİN

Zor şartlarda geçinen işçilerin maaş kayıplarına bir çözüm getirilmesi ise en büyük beklenti. Aileleri ile birlikte sayıları yaklaşık 4 milyonu bulan işçiler kendilerini ekonomik olarak rahatlatacak iyi haberler bekliyorlar.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINDA

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler