Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışanlar dikkat! Bunu yapan tazminatsız işten atılıyor...

Çalışanlar dikkat! Bunu yapan tazminatsız işten atılıyor...

Çalışanlar dikkat! Bunu yapan tazminatsız işten atılıyor...

On binlerce çalışanı ilgilendiriyor! Bunu yapan yandı...

Tarih :
Çalışanlar dikkat! Bunu yapan tazminatsız işten atılıyor...

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, çalıştığı şirkete ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işlerinde kullandığı tespit edilen çalışanın iş akdinin feshedilmesini haklı buldu.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki bir şirketin çalışanı, yaklaşık 2 ay süresince iş yerine ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işleri için kullandığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Aracı şirket yetkililerinin bilgisi dahilinde kullandığını ifade eden çalışan, daha sonraki beyanlarında aracı kullanmadığını ileri sürdü.

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “görevi kötüye kullanma” suçundan açılan davada, çalışan hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

İş sözleşmesinin feshi nedeniyle açılan davada ise Gebze 3. İş Mahkemesi, iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş akdinin haklı nedenle feshedildiği sonucuna ulaşarak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, iş yerine ait aracın ve malzemelerin özel işlerde kullanıldığı, bu sebeple de iş ilişkisinde güven temelinin çöktüğü vurgulandı.

Çalışanın doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı davranışı nedeniyle işverence yapılan feshin haklı nedene dayandığına işaret edilen kararda, reddedilmesi gereken kıdem ihbar ve tazminatı talebinin, davacının ceza davasında beraat ettiği gerekçesiyle kabul edilmesinin hatalı olduğu ve bozmayı gerektirdiği belirtildi

Kaynak : Anadolu Ajansı
Kamuda çalışanlara memur kadrosu öngören yasa teklifi TBMM’de
Bakanlıktan engelli yolcu taşımaları ile ilgili açıklama
Adıyaman Besni SYDV Geçici 6 İşçi Alacak
İsteğe bağlı prim ödemesi son 7 yıl hesabını bozabilir!
TÜİK açıkladı: % 36 zam geldi
Alacaklar için zaman aşımına dikkat!
Vaka sayıları düşen 7 ilimiz...
ABD'de tüm zamanların rekoru kırıldı!
Çoklu baro'ya destek vermeyen AK Parti ve MHP'li vekiller belli oldu

Benzer Haberler