Aynı anda çift maaş alınır mı? Çift maaş alma şartları neler?

Aynı anda çift maaş alınır mı? Çift maaş alma şartları neler?

Tarih :
Aynı anda çift maaş alınır mı? Çift maaş alma şartları neler?
Çift maaş alınır mı? Çift maaş nasıl alınır? Kimler çift maaş alır? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmekte. Çift maaş almak tabiki mümkün. Ancak iki maaş almak için bazı şartların yerine getirilmiş olması lazım. Ölüm aylığı konusunda en çok merak edilenlerden biri de çift maaş alınıp alınamayacağı. Yani, hem vefat eden eşten hem de anne-babadan maaş bağlanıp bağlanamayacağı. Peki çift maaş alma şartları neler?

Çift maaş almanın da şartları var. İlk şart, ölen eş ya da anne-babanın farklı sigortalı olması; ikinci şart ise, sigortalının ölüm tarihi. Ölen eş ve anne-baba aynı sigortalıysa tek maaş bağlanıyor. Örneğin, eş de SSK’lı, anne-babada SSK’lı ise hak sahibi tek maaş alabiliyor. Hürriyet yazarı Noyan Doğan çift maaş konusunda şunları yazdı: “Aynı şekilde eş de devlet memuru, anne-babada devlet memuru ise tek maaş bağlanıyor. Ancak bağlı oldukları sigortalar farklı ise o zaman iki maaş alınıyor. Eş devlet memuru ve Emekli Sandığına bağlı, anne ya da baba işçi ve SSK’lı ise çift maaş alınabilir. Ölüm tarihine gelince; farklı sigortalara bağlı eş ve anne-baba Ekim 2008’den önce ölmüşse hak sahibi iki maaş alabilir. Ölen sigortalılardan biri Ekim 2008’den önce, diğeri Ekim 2008’den sonra vefat etmişse ve farklı sigortaya bağlı ise yine iki maaş alınabiliyor. Ölümlerin ikisi de 2008’den sonra ise farklı sigortalı olmak şartıyla memur kızı ve memur eşi çift ölüm aylığı hakkına sahip oluyor. Örneğin, ölen eş memur emeklisi, baba ise SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu ise kadınlar çift maaş alabiliyor.

Çift maaş alma şartları neler?
- Emekli Sandığı’na bağlı ya da Bağ-Kur’lu sigortalının Ekim 2008’den sonra ölmesi halinde en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

- Ekim 2008’den sonra ölen sigortalının SSK’lı olması halinde 5 yıldan beri sigortalı olması ve 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

- Ölen Bağ-Kurlunun genel sağlık sigortası primi dahil tüm prim borçlarının ödenmiş olması gerekiyor.

- SSK’lı sigortalının Ekim 2008’den önce vefat etmesi halinde 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

- Bağ-Kurlu sigortalının Ekim 2008’den önce ölmesi halinde 1080 gün prim ödemiş olması gerekiyor.”

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler