Anasayfa » Medya Haberleri » Kayıhan Osmanoğlu'ndan Harf İnkilabı değerlendirmesi

Kayıhan Osmanoğlu'ndan Harf İnkilabı değerlendirmesi

Kayıhan Osmanoğlu'ndan Harf İnkilabı değerlendirmesi

Yeniakit.com.tr'ye konuşan Merhum Abdulhamid Han'ın torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Harf İnkilabı ile bize bir günde ecdadımızı unutturdular. Dünyada kendi geçmişine hakaret eden başka bir millet yok." dedi.

Tarih :
Kayıhan Osmanoğlu'ndan Harf İnkilabı değerlendirmesi
"Bu zamana kadar tarihimizi bize hep yanlış anlattılar." diyen Osmanoğlu, "Biliyorsunuz ki Harf İnkilabı ile bir günde kendi dilimizi kaybettik. Kendi Türkçemizi kaybettik. Mezar taşlarında yazan dedelerimizin isimlerine yabancılaştık." ifadelerini kullandı.
'Geçmişine hakaret eden tek milletiz'
Dünyada kendi geçmişine hakaret eden başka bir millet olmadığını belirten Kayıhan Osmanoğlu, şunları söyledi:
"Bize Osmanlı Devleti'ni unutturmak için ellerinden geleni yaptılar. Bizler de buna karşılık yıllardır gerçekleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Dünyada kendi geçmişine hakaret eden tek milletiz. Dünyaya hükmetmiş bir neslin torunlarıyız ama onlara hakaret etmekte direniyoruz."
'Vahdettin Han sürgün edildi'
Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin Han'ın İstanbul'dan ayrılışına dikkat çeken Osmanoğlu; bazı çevrelerin iddia ettiği gibi onun kaçmadığını, çıkartılan bir kanunla sürgün edildiğini şu ifadelerle anlattı:
"17 Kasım 1922 Sultan Vahdettin Han'ın İstanbul'dan ayrılmak zorunda kalışının yıldönümü. Bu olayı hala farklı yorumlayanlar var. O kaçmadı. Çıkartılan bir yasa ile zorla sürgüne gönderildi."
Kayıhan Osmanoğlu sözlerini, Vahdettin Han'ın sürgüne giderken kullandığı ifadeleri hatırlatarak sonlandırdı:
"Madem kimse uğurlamaz bizi bu limanda, işte son duam: Etmesin Mevlam bizi dinden, imandan."

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler