Anasayfa » Medya Haberleri » Hiroşima’ya attığı bombadan 17 kat daha güçlü nükleer silahı test ettiler!

Hiroşima’ya attığı bombadan 17 kat daha güçlü nükleer silahı test ettiler!

Hiroşima’ya attığı bombadan 17 kat daha güçlü nükleer silahı test ettiler!

Kuzey Kore'nin yaptığı nükleer test dünya gündemine oturdu. Testin başarı ile sonuçlandığını belirtilirken nükleer silahın Hiroşima’ya atılan atom bombasından 17 kat daha güçlü olduğu açıklandı.

Tarih :
Hiroşima’ya attığı bombadan 17 kat daha güçlü nükleer silahı test ettiler!
Kuzey Kore’nin yaptığı nükleer testin Hiroşima’ya atılan atom bombasından 17 kat daha güçlü olduğu öne sürüldü.
Geophysical Journal International dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Kuzey Kore'nin nükleer silah testi, Mantab Dağı'nın yaklaşık 1,7 feet kaymasına ve birkaç metre yükselmesine neden oldu.
Araştırmacılar, uydu görüntülerine göre nükleer patlama yüzeyde büyük deformasyona yol açtığını ve 543 metre derinlikte yapılan test alanının yakınındaki dağın her iki tarafında 0.5 metreye kadar yer değiştirmeler görüldüğünü bildirdi.
17 kat daha güçlü
İngiliz SWNS haber ajansına göre çalışma lideri Kattumadam Sreejith, “Nükleer bomba patlatıldığında salınan enerji miktarı 271 kiloton TNT’ye eşdeğerdi” dedi.
Buna karşılık, 2. Dünya Savaşı sırasında 1945’te Hiroşima’ya atılan nükleer silah 15 kilotonluk bir enerjiye sahipti.
Kuzey Kore'nin nükleer testleri
Kuzey Kore, 3’ü son lider Kim Jong-un döneminde olmak üzere 6 nükleer test gerçekleştirdi.
Bu testlerden ilki, Kuzey Kore’nin atom bombasından daha güçlü bir hidrojen bombasını başarıyla test ettiğini açıklamasının ardından 2015 yılında başladı.
Altıncı ve son nükleer test, Pyongyang'ın bugüne kadar gerçekleştirdiği en güçlü nükleer silah testi oldu. 3 Eylül 2017’de yapılan test 6.3 şiddetinde yer sarsıntısı, artçı şok ve heyelana neden oldu.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler