Anasayfa » Medya Haberleri » 3294 sayılı sosyal yardımlar nelerdir? Soru ve cevaplar...

3294 sayılı sosyal yardımlar nelerdir? Soru ve cevaplar...

3294 sayılı sosyal yardımlar nelerdir? Soru ve cevaplar...

Tarih :
3294 sayılı sosyal yardımlar nelerdir? Soru ve cevaplar...
Soru 1: Çocuk yardımı (Şartlı Eğitim ve Sağlık Yardımları) için başvuruda bulunacağım nereye gitmem gerekiyor?

İkametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek kimlik kartınızla başvuruda bulunabilirsiniz. Kimlik kartı dışında herhangi bir belge talep edilmemektedir.

Soru 2: Çocuğumun (Şartlı Eğitim ve Sağlık Yardımları) ödemesi var mı?

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi için ikametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına ulaşabilir veya Alo 144 Sosyal Yardım hattını arayabilirsiniz.

Soru 3: Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımım neden eksik yatırıldı?

Eğitim yardımı kapsamında devamsızlık yapılması (bir ay içerisinde 4 günden fazla), sağlık yardımı kapsamında belirlenen tarihlerde muayeneye gidilmemesi yardım ödemelerinde kesintilere sebep olabilir.

Soru 4: Çocuklarımın muayene takiplerini nasıl öğrenebilirim?

Çocuklarınızın sağlık kontrollerinin ne zaman yaptırılacağı bilgisine yetkili hastaneler ve Aile Hekimliklerinden ulaşabilirsiniz.

Soru 5: Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) Yardımları ödemeleri hangi aylarda yapılır?

Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarıdır.

Soru 6: Şartlı Sağlık YardımlarıSoru 6: İlkokula giden erkek ve kız çocuklarım var ne kadar ödeme alırım? ödeme dönemleri hangi aylardır?

Ödeme tutarı ilkokula giden kız çocukları için aylık 40 TL, erkek çocukları için 35 TL’dir. Ödemeler 2 aylık olarak hesaplanır, ödeme aylarında tutarlar hak sahiplerinin PTT hesaplarına aktarılır.

Soru 7: Liseye giden erkek ve kız çocuklarım var ne kadar ödeme alırım?

Ödeme tutarı liseye giden kız çocukları için aylık miktarı 60 TL, erkek çocukları için 50 TL’dir. Ödemeler 2 aylık olarak hesaplanır, Ödeme aylarında tutarlar hak sahiplerinin PTT hesaplarına aktarılır.

Soru 8;: Sosyal güvencem yok, mal varlığım yok ödeme alamıyorum, neden?

Yardım ödeme şartlarının (eğitim devamı ve sağlık kontrol) sağlanmaması kaynaklı yardım ödemesi durdurulmuş olabilir.

Soru 9: Sosyal Konut Projesi nedir?

Yoksul kişilerin barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik konut yapımını (1+1 veya 2+1) içeren ve geri ödemeli olarak uygulanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte yürütülmüş projedir.

Soru 10: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yardım için başvuruda bulundum. Ne zaman sonuçlanabilir?

Başvurunuza ilişkin SYD Vakfı tarafından gerekli incelemeler ve hane ziyareti gerçekleştirilir. Bu bilgiler ışığında yardım başvurunuz Mütevelli Heyetine sunulur. Mütevelli Heyet toplantısı neticesinde yardım başvurunuza ilişkin verilen karar tarafınıza iletilir. Yardım başvurusunun alınıp, incelemelerin değerlendirilerek başvurunuza ilişkin karar alınması süreci SYD Vakıflarının çalışma prensiplerine göre farklılık göstermekle birlikte talebinize ilişkin olarak uzun süredir cevap alamamanız durumunda konuyla ilgili olarak Valiliğe/Kaymakamlığa şikâyet edebilirsiniz. Şikâyete ilişkin cevabın gecikmesi durumunda SYD Vakfına yaptığınız başvuruyu, başvurunuza ilişkin şikâyetinizi içeren bir dilekçe ile Bakanlığımıza başvurmanız durumunda gerekli inceleme Bakanlığımızca yapılacaktır.

Soru 11: İkametgâh değiştirdim ödeme alamıyorum ne yapmam gerekiyor?

İkamet değişikliği halinde sistem yardımı durdurmaktadır. Bu durumda önceki ikametin bulunduğu il/ilçedeki, kayıtlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma(SYD) Vakfı tarafından hane dosyasının yeni ikamet adresinin bulunduğu il/ilçedeki SYD Vakfına transferinin talep edilmesi gerekmektedir.

Soru 12;: Sosyal güvencem yok, mal varlığım yok ödeme alamıyorum, neden?

Yardım ödeme şartlarının (eğitim devamı ve sağlık kontrol) sağlanmaması kaynaklı yardım ödemesi durdurulmuş olabilir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler