2020 bütçesinde EYT var mı? İşte EYT'de son durum...

2020 bütçesinde EYT var mı? İşte EYT'de son durum...

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT ile ilgili son gelişmeleri merak ediyor. Özellikle bütçe görüşmelerinin başlamasıyla birlikte gözler TBMM’ye çevrildi. Peki, 2020 bütçesinde EYT ile ilgili bir düzenleme yer alıyor mu? İşte, emeklilikte yaşa takılanlar EYT ile ilgili yapılan son açıklamalar…

Tarih :
2020 bütçesinde EYT var mı? İşte EYT'de son durum...
1999 öncesinde pirim yatırmaya başlamış ve 5 bin gününü tamamlamış çalışanlar yine 1999 yılında çıkan düzenleme sonrası yaş şartını beklemek zorunda kaldılar. Emekli olmak için yaşa takılanların talepleri ise bu düzenlemenin 99 öncesinde pirim yatıranlar için iptal edilmesi yönünde… Peki, EYT yasası çıkacak mı? Bütçe görüşmelerinin başlamasıyla birlikte gözler TBMM’ye çevrildi. Peki, EYT çıkacak mı? İşte, EYT ile ilgili yapılan son açıklamalar…


BÜTÇEDE EYT VAR MI?


Bütçe görüşmeleri geçtiğimiz gün başladı. Ancak, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e sunulan teklifte EYT yer almıyor. Peki, EYT ile ilgili kim ne dedi? İşte, Ankara’dan peş peşe gelen açıklamalar…


“İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMDEN BATTI”


İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.


SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." açıklamasında bulundu.


BAKAN SELÇUK: SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise EYT ile ilgili şunları dedi:


Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil.


AKŞENER: İMKAN VAR!


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, grup toplantısında aralarında EYT'lilerin bulunduğunu belirterek, "EYT meselesi, ailelerle birlikte, milyonlarca vatandaşımızı mağdur ediyor. İtip kakarak, yok sayarak, her şeye bulduğun parayı milletinden esirgeyerek, sonuç alamazsın Sayın Erdoğan. Kademeli bir çözüm planı mümkün. Sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak, ilk adım olabilir. Türkiye'nin, bu kadar büyük bir yarayı tedavi edecek imkanları var. EYT'li kardeşlerimi rahatlatmak, dertlerine deva olmak, öyle anlatıldığı, öyle şişirildiği gibi zor değil. Evet, bir maliyeti var. Ama Türkiye'nin, o maliyeti göğüsleyecek imkanları da var.


KILIÇDAROĞLU: ÇÖZEBİLİRİZ!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Maltepe Ekonomik Forumu'nda gündemi değerlendirdi.


Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "EYT kıyamet kopuyor hakkımızı istiyoruz diye. EYT'lilerin sorunu aile sigortasıyla çözülecek. Çözülmek zorundadır. Kaynak olmadan sosyal yardım yaparım derseniz ekonomiyi bozarsınız. İşsizlik sigortasına nasıl kaynak yaratıldıysa, aile sigortası için de kaynak yaratıp bu sorunu temelden çözebiliriz.” dedi.

Kaynak : CNN Türk

Benzer Haberler