Anasayfa » Medya Haberleri » O tarih öncesi infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması

O tarih öncesi infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması

O tarih öncesi infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması

Tarih :
O tarih öncesi infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması
Soru
Öncelikli görevinizde başarılar diler , yardımız için şimdiden çok teşekkürlerimi sunarım .

08.12.1969 --- Doğum Tarihim ,

17.06.1985 - 12.01.1998 --- Arası ödenmiş 665 gün SSK prim gün sayım var ,

28.08.1989 - 27.02.1991 --- Arası 18 ay , 540 gün Askerlik Yaptım ve Ödedim ,

02.09.1992 - 02.09.1994 --- Arası 2 yıl 3269 sayılı kanunla devlet memuru kadrosunda sözleşmeli uzman çavuş olarak çalıştım . Buradan 6 ay ( 180 gün ) fiili hizmet

zammı hakkedişim var ,

14.01.1998 --- Tarihinden beri 657 sayılı kanunla İnfaz ve Koruma Memuru Olarak

görev yapmaya devam ediyorum ,

25.08.2017 --- Tarihi itibarı ile 5510 sayılı kanunun 40.madde 153 / 19 a eklenen

madde , 694 sayılı kakarnameyle İnfaz ve Koruma Memurlarına fiili hizmet zammı verildi .

Vermiş olduğum bu bilgiler ışığında hangi tarihte emekli olabilirim acaba ?


Cevap
Durumunuzu değerlendirmemiz:

Kısa bilgiler olarak;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar 5434 e tabi olurlar.

Uzman çavuş olarak geçen süre hem memurluk süresi sayılır, hem de bu görevden dolayı her yıl 3 ay yıpranma payı kazanılır.

Yıpranma payları memur için hem emeklilik hizmet süresini tamamlamaya yarar hem de emeklilik yaş grubu ve emeklilik yaş tarihini daha önceye çeker.

23/05/2002 tarihinden önce geçen askerlik süresi borçlanıldığında bu tarihteki hizmete dahil edilir.

23/05/2002 tarihi memur için emeklilik yaş grubunu belirleyen tarihtir. İşe başlama tarihine göre hesaplama yapılmaz, bu tarihteki toplam hizmet ne kadar ise bu hizmete göre emeklilik yaş grubu belirlenir.

5434 e tabi memurlarda yıpranma paylarının tamamı emeklilik yaş gruplarından indirilmektedir.

5434 e tabi olup, yapmış olduğu mesleğe ilk defa 2008 sonrası yıpranma verilmişse, buradan kazanacakları yıpranma paylarının tamamı emeklilik yaş gruplarından indirilmez, sadece 3 yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaş gruplarından indirilir. Örnek olarak; 5434 e tabi memur olan infaz koruma memurlarına yıpranma payı 2008 yılı sonrası için 5510 sayılı Kanun Madde 40 hükmü ile verilmiştir.

Açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz şöyle olacaktır;

Memurlarda yaş hesaplaması 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmete göre yapılır. Bu bağlamda;

23/05/2002 tarihi itibariyle toplam hizmet sürenizin, 6 ay yıpranma payınız, 1 yıl 10 ay 5 gün sigortalı hizmetiniz, 23/05/2002 tarihinden önce geçtiği kabul edilen 1 yıl 6 ay hizmet satın aldığınız askerlik borçlanması ve infaz koruma memurluğunda geçen 4 yıl 5 ay hizmet ile birlikte 10 yıl 3 ay 5 gün olarak hesaplamaktayız.

Bu süreniz esas alındığında, emeklilik yaş grubunuz 53 yaş olur.

53 yaş grubunuzdan uzman çavuşluktan kazandığınız 6 ay yıpranma payı ile 2017 sonrasında infaz koruma memurluğundan kazanacağınız yıpranma payından sadece 3 yılı geçmemek üzere yarısı ne kadar olur ise bu süre bu yaş grubunuzdan indirilmesi gerektiğini, yani infaz koruma memurluğundan kazanacağınız yıpranma payının tamamının yaş haddinden indirilemeyeceğini, değerlendirmekteyiz.

Yani, 08/12/1969 + 53 = 08/12/2022 - 6 ay = 04/06/2022 - 5510/40. Maddeye göre kazanacağınız yıpranma payının tamamı değil, bu payın en fazla 3 yılı uygulandığında da = 04/06/2019 tarihi emeklilik tarihiniz olur. Bu tarih itibariyle toplam hizmet, yıpranma payları dahil 25 yıl olduğunda emekli olma durumunuzu kazanmış durumda olduğunuzui değerlendirmekteyiz.

Bu tarih kesin olmaz, İnfaz koruma memurluğunda kazanacağınız yıpranma payı diyelim 5 yıl ise bu defa 2,5 yılı esas alınır, 4 yıl ise 2 yılı alınır, 7 yıl ise 3 yılı alınır. Bu tarihte infaz koruma memurluğundan kazanacağınız yıpranma payı süresine bağlı olacaktır. Bu sürenin tespiti için de Kurumunuza müracaat etmenizi tavsiye edebiliriz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler